روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۲۳ اسد

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

توانایی نیروهای امنیتی افغان و امنیت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۳ اسد/مرداد کابل است.

پس از اظهارات فضل احمد معنوی رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات در مقاله‌ای که برای سایت فارسی بی‌بی‌سی نوشته بود، بحث در مورد امنیت انتخابات یک بار دیگر داغ شد.

آقای معنوی گفته است که اظهار آمادگی نیروهای امنیتی افغانستان برای تامین امنیت مراکز رای دهی، مبالغه آمیز است.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد همان‌طور که آقای معنوی نوشته، ناامنی، احتمال تقلب سازمان‌یافته در انتخابات را تقویت می‌کند؛ چنان‌که در انتخابات‌های گذشته شد.

۸‌صبح افزوده بنابراین از همین حالا باید نیروهای امنیتی، دولت، کمیسیون مستقل انتخابات و جامعه سیاسی کشور، روی این مسایل بحث کنند و به‌صورت صادقانه و با در نظرداشت امکانات و منابع، ساحاتی که قرار است امنیت‌شان تامین شود و نیروهای امنیتی از عهده آن می‌برآیند، مشخص شود.

نویسنده ۸‌صبح تاکید می‌کند که "لازم است تا هشدارهای آقای معنوی را همه جدی بگیرند. در مناطقی که امنیت نیست، باید تلاش شود تا امنیتش تامین گردد، اما اگر چنین چیزی ممکن نباشد، نیاز نیست تا به اقدامات غیردموکراتیک نظیر رای نیابتی، یا پر کردن صندوق‌ها و ایجاد مراکز خیالی رای‌گیری دست بزنیم."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که ناامنی یکی از چالش های بزرگ فراراه انتخابات است و این ناامنی فراتر از آنچه است که مقامات حکومتی نشان می‌دهند.

ماندگار نوشته اگرچه وزارت داخله گفت که تنها دروازه حدود ۲۶۰ مرکز رای دهی بسته خواهد بود اما مطمئنا شمار این مراکز بیشتر از این خواهد بود.

ماندگار افزوده که وضعیت فعلی می‌تواند دو دلیل داشته باشد؛ یا حکومت واقعا ناتوان است یا در پی سبوتاژ انتخابات است.

روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز نوشته که باید نگران امنیت مراکز رای دهی بود و نباید تجربه انتخابات های گذشته را دوباره داشته باشیم.

وحدت نوشته که با وجود ضعف فعلی نیروهای امنیتی، آینده انتخابات در افغانستان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

نویسنده وحدت از دولت خواسته تا انرژی بیشتری را برای رفتن به سوی انتخاباتی شفاف و مردمی مصرف کند.

اما روزنامه دولتی انیس می‌نویسد: "باید مسئولانه صحبت کنیم!"

انیس به اظهارات آقای معنوی در زمان ریاست کمیسیون مستقل انتخابات در مورد آمادگی‌های انتخابات اشاره کرده و نوشته "چه شد که آقای معنوی یک باره تغییر موضع داده و آمادگی های نیروهای امنیتی را مبالغه آمیز می‌خواند؟"

انیس افزوده هرچند اظهارات این چنینی پس از کنار رفتن از مقام در افغانستان حرف تازه ای نیست اما با توجه به شرایط موجود کشور باید در همچو موضوعات مسئولانه صحبت شود.

همزمان بحث هایی در مورد توانا شدن نیروهای امنیتی افغانستان در شماری از روزنامه ها دیده می‌شود.

روزنامه آرمان ملی به عملیات اخیر نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی ازره ولایت لوگر اشاره کرده و پیروزی آنها را در این عملیات نشان دهنده نیرومند شدن نیروهای امنیتی خوانده است.

آرمان ملی نوشته که پس از آزاد شدن ولسوالی ازره، اکنون مردم به این باور رسیدند که نیروهای امنیتی افغان توانایی مقابله با چالش‌ها را دارند.

آرمان ملی افزوده که با توجه به توانایی و ظرفیت نیروهای افغان، دلهره های ناامنی در سال ۲۰۱۴ بیهوده و بیجا است.

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته که اعتماد مردم به نیروهای امنیتی افغان سبب حرکت آنها به سوی موفقیت ها خواهد شد.

اصلاح می‌نویسد که آشنایی نیروهای افغان با ارزش‌های جامعه و اعتقادات افغانها سبب اعتماد مردم به این نیروها شده است.

اصلاح نوشته که پس از عملی شدن برنامه انتقال، وضعیت امنیتی در مناطق مختلف روز به روز بهبود می‌یابد.

مطالب مرتبط