دفتر ریاست جمهوری: حامد کرزی در انتخابات از کسی حمایت نمی‌کند

Image caption از آقای سیاف به عنوان نامزد مورد حمایت رئیس جمهوری در انتخابات نام برده شده است

دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که آقای کرزی در انتخابات آینده ریاست جمهوری از نامزد مشخصی حمایت نخواهد کرد.

ایمل فیضی سخنگوی آقای کرزی در مصاحبه با بخش پشتوی بی‌بی‌سی گفته است که رئیس جمهوری افغانستان از مدتی به این سو با شماری از چهره های سیاسی و جهادی و بزرگان قومی در مورد مسایل سیاسی کشور از جمله انتخابات و "مسایل ملی دیگر" نشست های مشورتی داشته است.

آقای فیضی گفت که نشست های مشابه در آینده ادامه خواهد داشت اما این به این معنی نیست که حامد کرزی به دنبال حمایت از شخص خاصی در انتخابات آینده باشد.

این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که اخیرا شماری از رسانه ها در کابل به نقل از یک سخنگوی جبهه ملی گزارش کردند که آقای کرزی در گفت‌وگو با چهره های جهادی، گفته که در انتخابات ۱۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ از عبدالرب رسول سیاف از سران جهادی، اعلام پشتیبانی خواهد کرد.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال هم اخیرا در گزارشی نوشته است که حامد کرزی با شماری از چهره های جهادی در دفتر کار خود ملاقات کرده و از برخی از شخصیت های با نفوذ از جمله عطا محمد نور والی بلخ خواسته که با طرح حمایت از نامزدی آقای سیاف، توافق کند.

سخنگوی رئیس جمهوری همچنین افزود: "موضوعاتی که در این رابطه در رسانه های داخلی و خارجی منتشر شده است کاملا بی اساس است."

مرحله ثبت نام رسمی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان یک ماه بعد شروع می شود، در محافل سیاسی و رسانه‌ای افغانستان اما از حالا نام نامزدان احتمالی این انتخابات سر زبان هاست.

شورای همکاری احزاب که متشکل از ۲۲ حزب و ایتلاف سیاسی است اعلام کرده که تاکنون انوارالحق احدی وزیر تجارت، دکتر عبدالله عبدالله رهبر ایتلاف ملی و حنیف اتمر عضو هیات رهبری حزب حق و عدالت، به نامزدی در انتخابات آینده تمایل نشان داده اند.

Image caption از راست به چپ: انوارالحق احدی وزیر تجارت، دکتر عبدالله عبدالله رهبر ایتلاف ملی و حنیف اتمر عضو هیات رهبری حزب حق و عدالت

طبق قانون اساسی افغانستان، حامد کرزی که در دو دور گذشته این سمت را حفظ کرده است، حق نامزد شدن در انتخابات آینده ریاست جمهوری را ندارد.

"حامد کرزی نیت مداخله در انتخابات ندارد"

همزمان شماری از منتقدان سیاسی حکومت افغانستان در ماه های اخیر گفته اند که آقای کرزی ، در تلاش رقم زدن انتخابات به نفع خود و نام زد خاص مورد نظر خود است.

ایمیل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری تاکید کرد که آقای کرزی "نیت" مداخله در انتخابات آینده ریاست جمهوری را ندارد. او گفته که رئیس جمهوری می داند که اگر در انتخابات مداخله کند به ضرر شخصیت و آینده او خواهد بود.

مطالب مرتبط