وزارت داخله افغانستان: نهادهای مدنی در روز انتخابات بر پلیس نظارت کنند

Image caption سرپرست وزارت داخله افغانستان خواستار نظارت نمایندگان نهادهای مدنی بر روند فعالیت نیروهای پلیس افغان شد

مجتبی پتنگ سرپرست وزارت امور داخله افغانستان در نشست با نمایندگان نهادهای جامعه مدنی در افغانستان اعلام کرد به منظور عدم دخالت پلیس افغانستان در انتخابات نیاز است که این نهادها بر فعالیت پلیس افغانستان نظارت کنند.

آقای پتنگ گفت: از نهادهای جامعه مدنی افغانستان می خواهیم که برای نظارت بر فعالیت پلیس در روز انتخابات، نمایندگان خود را به مراکز فرماندهی پلیس که برای تامین امنیت انتخابات ایجاد خواهند شد، اعزام کنند.

او تاکید کرد که نیروهای پلیس و وزارت داخله تمام وسایل شنود را در اختیار این نمایندگان قرار می‌دهد تا تمام مکالمات نیروهای پلیس را در زمان برگزاری انتخابات بشنوند و اگر متوجه دخالت پلیس شدند، فورا اقدام کنند.

سرپرست وزارت داخله افغانستان درباره روند تامین امنیت انتخابات افغانستان گفت که وزارت داخله افغانستان استراتیژی لازم را برای تامین امنیت انتخابات تدوین کرده که قرار است در یک هفته آینده در یک نشست خبری مشترک با کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام شود.

به گفته آقای پتنگ یکی از نگرانی‌ها نبود تعداد کافی پلیس زن برای تامین حوزه های انتخاباتی زنان در سراسر افغانستان است.

او افزود که وزارت داخله افغانستان اکنون در حال گفت‌وگو با وزارت معارف( آموزش و پرورش) است تا تعداد از زنانی که به عنوان معلم و یا کارمند در مدارس کار می‌کنند را استخدام کند و آنها را برای کمک به پلیس در روز انتخابات آموزش دهد.

مجتبی پتنگ با اشاره به اینکه برای تامین امنیت حوزه‌های رای گیری زنان به ۱۳ هزار پلیس زن نیاز است، گفت که تعداد پلیس زن که اکنون در ساختار نیروهای پلیس فعالیت دارند به ۲۲۰۰ نفر می رسد.

سایر افراد نیز در همکاری با وزارت معارف از کارمندان این نهاد برای تامین امنیت حوزه های انتخاباتی زنان جذب خواهند شد و تلاش می‌شود که به این زنان کمک مالی نیز شود.

صدیق الله توحیدی مسئول "اداره دیده بان رسانه‌ها، نی" نیز با اشاره به اینکه در انتخابات قبلی ریاست جمهوری افغانستان دخالت نیروهای پلیس در روند انتخابات گزارش شده بود گفت در انتخابات قبلی، گزارشهایی از دخالت پلیس در انتخابات داشتیم. باید اقداماتی صورت بگیرد که این مساله تکرار نشود.

مجتبی پتنگ ماه گذشته، از سوی مجلس نمایندگان سلب صلاحیت شد و آقای کرزی دوباره او را به عنوان سرپرست این وزارت منصوب کرد.

فضل احمد معنوی رئیس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان، دو روز قبل در مقاله ای که برای سایت فارسی بی‌بی‌سی نوشت، تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان در اعلام آمادگی برای تامین امنیت انتخابات، مبالغه کرده است.

نیروهای امنیتی افغانستان اعلام کرده اند که قادر اند، امنیت بیش از ۹۰ در صد از حوزه های رای دهی را تامین کنند.

مطالب مرتبط