روزنامه های کابل: شنبه، ۲۶ اسد

Image caption عبدالرب‌رسول سیاف از چهره های جهادی است که سابقه جنگ با طالبان دارد و از متحدان سیاسی حامد کرزی است

مسایل مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان، از موضوع‌های اصلی مورد بحث مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

۸صبح در مطلبی با عنوان "راز از پرده برافتاد" نوشته که اخیرا حامد کرزی در دیداری با برخی از سیاستمداران خواستار حمایت آنها از عبدالرب رسول سیاف در انتخابات آینده ریاست جمهوری شده است. منبع نویسنده در این مطلب سخنگوی ائتلاف ملی، از جریانهای اصلی مخالف حکومت است.

به باور مقاله‌نویس ۸صبح، آنچه که آقای کرزی را به این نتیجه رسانده تا از آقای سیاف حمایت کند، توانایی او در بسیج پشتونها در جنوب و شرق کشور و داشتن نفوذ در میان تاجیک‌ها و همچنین سابقه جهادی‌اش است. نویسنده افزوده که آقای سیاف در ۱۲ سال گذشته از متحدان سیاسی آقای کرزی بوده است.

به نظر فریدون ایرج در این مطلب، دشواری‌های آقای سیاف در مقام نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، این است که او چهره‌ای "به شدت جنجالی" است و در خشونت‌های گذشته هم نقش داشته و سیاستمداری "افراطی و مذهبی" است و به خصوص شیعه‌ها و هزاره‌ها از او خاطره خوشی ندارد.

در پی پخش گزارشهایی مبنی بر درخواست آقای کرزی از سیاستمداران برای حمایت از آقای سیاف در انتخابات آینده، سخنگوی رئیس جمهوری ضمن تکذیب این گزارشها گفته: "موضوعاتی که در این رابطه در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شده است کاملا بی‌اساس است."

اما روزنامه اطلاعات روز به نقل از "یک منبع موثق" نوشته که زلمی رسول وزیر خارجه وارد میدان انتخابات می شود و "تیم حکومت" به زودی نامزدی آقای رسول را به صورت رسمی اعلام خواهد کرد.

آقای رسول که از اول سال ۲۰۱۰ میلادی در مقام وزارت خارجه بوده، به تعبیر اطلاعات روز از چهره های میانه رو حکومت شمرده می شود. به نظر نویسنده، او از افراد نزدیک و مورد اعتماد حامد کرزی است احتمالاً رئیس جمهوری در انتخابات آینده از او حمایت کند.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود با اشاره به نگرانی‌های اخیر بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان – ففا – نوشته که "هشدارهای نهادهای انتخاباتی را باید جدی گرفت". روزنامه تاکید کرده که از هم اکنون باید زمینه را برای کاهش تخلفات انتخاباتی فراهم کرد.

اخیرا این بنیاد غیردولتی از " هزاران مورد تخلف" در روند ثبت نام رای‌دهندگان گزارش داد و از توزیع کارت شناسایی رای‌دهندگان به ده هزار نفر در ۲۵ ولایت کشور خبر داد. به گزاری این نهاد، به این افراد بدون تشخیص هویت، تعیین سن و حتی به صورت غیابی کارت داده شده است. اما کمیسیون مستقل نتخابات این گزارش را رد کرده است.

سرمقاله‌نویس وحدت نوشته که به نظر می‌رسد که در روند ثبت نام رای‌دهندگان دقت چندانی صورت نمی‌گیرد و حتی گاهی کارها به صورت "سازمان‌دهی شده" در خدمت اهداف حکومت، نهادها و افراد مرتبط با انتخابات آینده صورت می‌گیرد تا نتیجه انتخابات مطلوب حکومت باشد.

وحدت با ذکر این مطلب که شاید انتخابات ۱۳۹۳ "آخرین فرصت" برای جلوگیری از سقوط کشور به سراشیبی باشد، نوشته که ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی و امنیتی در حکومتی است که به تعبیر نویسنده، در نتیجه تخلفات انتخاباتی به میان آمده است. روزنامه اراده سالم شهروندان را تنها راه برون رفت از مشکلات در انتخابات آینده دانسته است.

محی‌الدین مهدی عضو مجلس نمایندگان در مطلبی با عنوان "فراخون" در روزنامه ماندگار انتخابات را گزینه‌ای غیرقابل جایگزینی دانسته و از سیاستمداران و دولتمردان کشور خواسته که از برگزاری شفاف حمایت کنند و از نیروهای بین‌المللی هم خواسته که در تامین امنیت این انتخابات همکاری کنند.

Image caption آقای رسول از اول سال ۲۰۱۰ میلادی در مقام وزارت خارجه بوده

آقای مهدی در این مطلب مواردی را به عنوان پیشنهاد به حامد کرزی رئیس جمهوری و نامزدهای انتخابات مطرح کرده است؛ از جمله این که همزمان با انتخابات ۱۳۹۳ نظر رای‌دهندگان در یک همه‌پرسی در مورد نوعیت نظام سیاسی ـ ریاستی یا پارلمانی- خواسته شود.

تاکید نویسنده ماندگار این است که نظام سیاسی پارلمانی شود و رئیس جمهوری به عنوان نماد وحدت ملی و حافظ قانون، نقش تشریفاتی داشته باشد و قدرت اجرایی به دست نخست وزیر باشد. پیشنهاد دیگر آقای مهدی احیای تشکیلات اداری قبل ۱۳۴۳ است.

پیش از سال ۱۳۴۳ افغانستان به چند ولایت بزرگ تقسیم شده بود: کابل، ترکستان، قندهار، هرات، مشرقی و جنوبی. در کنار چند واحد دیگر هم با عنوان "حکومت اعلی" هم بود: قطغن، بدخشان، فراه و میمنه. هر یک از این واحدهای اداری به زیرمجموعه‌های کوچکتر "حکومت کلان"، و "حکومت" تقسیم شده بود.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با عنوان "افغانستان و چالشهای منطقه‌ای" نوشته که ناتوانی دولت افغانستان در ایجاد "تعادل و موازنه" بین منافع متضاد و ناهمگون کشورهای مختلف دخیل در قضیه افغانستان، باعث می‌شود که این کشور نه تنها بهره‌ای از روابط خود با برخی از کشورها نبرد، بلکه روابطش با برخی کشورهای دیگر تیره شود.

سردبیر این روزنامه معتقد است که برهم خوردن تعادل در روابط منطقه‌ای افغانستان، به برخی از کشورهای منطقه و جهان "انگیزه مداخله" در امور داخلی خود را داده است. حفیظ‌الله زکی دستگاه دیپلماسی کشور را متهم به "بی‌کفایتی و کم‌ظرفیتی" کرده و نوشته که در مواردی از درک هدف طرف مذاکره کننده "عاجز" است.

روزنامه افغانستان به عنوان مطالعه موردی روابط نظامی افغانستان با هند و پیامدهای آن بر روابط افغانستان با کشورهای دیگر را در مقاله‌ای بررسی کرده است. علی قادری در این مقاله نوشته که درخواست کمک نظامی افغانستان از هند و وعده هند در این زمینه، بر روابط افغانستان با پاکستان و آمریکا اثر می‌گذارد.

نویسنده افغانستان افزوده که عدم تعادل در روابط افغانستان با هند و پاکستان، واکنش پاکستان را برخواهند انگیخت، تنشهای مرزی بین افغانستان و پاکستان بیشتر می‌شود و پاکستان افغانستان را تحت فشار اقتصادی قرار خواهد داد. به نظر نویسنده، هند خود واردکننده تسلیحات روسی، رقیب نظامی آمریکا است و کمک هند نگرانی آمریکا را در پی خواهد داشت.

مطالب مرتبط