روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۷ اسد

Image caption بدون شرح، روزنامه افغانستان

روز استقلال افغانستان، سفر رئیس جمهوری افغانستان به پاکستان و نشست مونیخ در آلمان مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۷ اسد/مرداد کابل است.

فردا ۲۸ اسد مصادف است با نود و چهارمین سالروز استقلال افغانستان.

روزنامه آرمان ملی پرسیده: "امروز که افغانها از استقلال کشورشان یاد می‌کنند، نزدیک به یک قرن از آن روز گذشته، اما آیا ما استقلال داریم؟"

آرمان ملی نوشته که پاسخ بله به این سوال، نادرست است زیرا استعمار هنوز هم در تلاش نابودی استقلال افغانستان است.

آرمان ملی می‌نویسد که "استعمار به شکل دیگری در آن سوی مرز زنده است و رژیم پاکستان نماینده انگلیس در منطقه است و از همین‌رو طالبان و پاکستان کمر بسته اند تا استعمار در افغانستان به شکل دیگر زنده بماند."

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که در افغانستان استقلال سیاسی با جنگ به دست آمد اما با ناعقلانیت سیاسی از دست رفت.

جامعه باز نوشته که استقلال سیاسی در این کشور در حد یک آرزو و آرمان سیاسی باقی مانده و تاوان‌ها و هزینه‌های سنگینی بابت آن پرداخته شده است.

جامعه باز افزوده که بی ثباتی‌های دوامدار، جنگ ها و ناآرامی های داخلی و فقر از پیامدهای رفتارهای ناعقلانی افغانستان در روابط با سایر کشورها بوده زیرا استقلال در افغانستان با حس بیگانه ستیزی همراه شده است.

به باور نویسنده جامعه باز بیگانه ستیزی در افغانستان به کوتاه شدن دست بیگانگان از این سرزمین منجر نشده بلکه تنها راه استفاده از دستاوردهای بشری در زمینه های گوناگون را بسته است.

اما روزنامه دولتی انیس نوشته که استقلال و آزادی خواهی در خون افغانها است.

روزنامه انیس می‌نویسد که نابسامانی های چند سال آخر، افکار عمومی افغانها را آنقدر تحت تاثیر قرار داده که یادبود از این روز ملی و تاریخی کمرنگ شده است.

اما نویسنده انیس از مردم خواسته تا این روز را به خوبی تجلیل کنند تا نسل های آینده به خاطر داشته باشند که پدران شان برای آزادی چه فداکاری هایی انجام داده اند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که رئیس جمهوری این کشور در هفته اخیر ماه اگست به پاکستان سفر خواهد کرد.

روزنامه افغانستان نوشته این سفر در حالی صورت می‌گیرد که فضای بی اعتمادی بین دو کشور وجود دارد و روند صلح به بن بست رسیده است.

افغانستان ابعاد مختلف روابط دو کشور را بررسی کرده و نوشته که ناامنی در افغانستان به هر حال به پاکستان نیز سرایت خواهد کرد.

افغانستان می‌نویسد که اگر پاکستان اراده کند امنیت در افغانستان برقرار خواهد شد زیرا این کشور ابزارهای نظامی، مالی و سیاسی زیادی در اختیار دارد تا از آن برای تقویت صلح استفاده کند.

نویسنده افغانستان اظهار امیدواری کرده که هر دو کشور به این واقعیت پی برده باشند که منافع دو کشور تنها در همکاری های وسیع سیاسی، امنیتی و اقتصادی دو کشور است.

روز گذشته کنفرانسی زیر نام "افغانستان؛ راهی به سوی موفقیت" در شهر مونیخ آلمان برگزار شده بود که روی مسایل مهم سیاسی افغانستان در آن بحث شد. شماری از چهره های مهم سیاسی افغانستان در این نشست اشتراک داشتند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که نمی‌توان انتظار نتیجه قطعی یا تحول خاصی در سیاست افغانستان از این کنفرانس داشت.

اما اطلاعات روز افزوده که برگزاری همچو نشست ها در وضعیت کنونی و برای عبور سالم از ۲۰۱۴ مهم و ضروری است.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که همچو نشست ها فرصتی برای بحث اوپوزیسیون و حکومت است و حکومت نباید به این نشست ها با سوءظن بنگرد.

مطالب مرتبط