دادستان کل افغانستان خبر برکناری خود را تکذیب کرد

Image caption دفتر آقای الکو گفته که او برکنار نشده

اسحاق الکو دادستان کل افغانستان در گفت‌وگو با بی بی سی خبر برکناری خود از سوی حامد کرزی رئیس جمهوری را تکذیب کرد و آن را "شایعه" خواند.

پیشتر خبرگزاری رویترز و برخی خبرگزاری ها و رسانه های داخلی افغانستان گزارش داده بودند که آقای کرزی دادستان کل را به دلیل شرکت او در گفت‌وگوهای مخفیانه با طالبان در دبی برکنار کرده است.

آقای الکو گفت: "این خبرها را من در رسانه های داخلی و خارجی دیدم. این موضوع واقعیت ندارد. برای نان چاشت (ناهار) رئیس جمهوری ما را دعوت کرده بود. غذا خوردیم. در فضای بسیار خودمانی و خدا حافظی کردیم. همین حالا به خانه ام آمده ام. این‎ها (خبر برکناری ام) همه شایعه هستند."

دادستان کل افغانستان افزود که او اصلا با طالبان هم گفت‌وگو نکرده است: "من هیچ کسی (از نمایندگان طالبان) را ندیده‌ام و نه در این مورد به من وظیفه داده شده و نه به ابتکار خود این کار را کرده‎ام."

رویترز گزارش داده بود که یک "مقام ارشد" افغان گفته که آقای الکو با تیم گفت‌وگو کننده طالبان در دبی گفت‌وگو کرده است، در حالی که آقای کرزی به او گفته بود در این گفت‌وگوها شرکت نکند.

این خبرگزاری افزوده که یک عضو پارلمان افغانستان، که خواسته ناشناخته بماند، هم گفته که به دادستان کل گفته شده بود که برای شرکت در این گفت‌وگوها به دبی نرود.

در عین حال مقام ارشدی که با رویترز گفت‌وگو کرده، گفته بود که برخی از اعضای کابینه آقای کرزی به او گفته اند که از تصمیم خود مبنی بر برکناری آقای الکو منصرف شود.

اسحاق الکو از سنبله/شهریور ۱۳۸۷ به این سو در مقام دادستانی کل افغانستان کار کرده است.

او پیش از آن، سمت ریاست یک کمیسیون ویژه بررسی پرونده‌های زندانیان را به عهده داشت و پیشتر از آن معاون دادستان کل بود.

آقای الکو در رشته حقوق تحصیل کرده و پیش از فروپاشی رژیم طالبان در ۱۳۸۰ خورشیدی، در آلمان زندگی می کرد.

مطالب مرتبط