افغانستان و پاکستان، مصاف در مستطیل سبز پس از ۳۶ سال

Image caption مربی تیم ملی فوتبال افغانستان می گوید که این مسابقه بازیکنان تیم ملی را برای مسابقات جنوب آسیا آماده می‌کند

تا کمتر از ۲۴ ساعت دیگر میدان سبز کابل، مصاف رویارویی بازیکنان تیم ملی پاکستان و افغانستان خواهد بود.

اولین دور مسابقه میان تیم های ملی فوتبال افغانستان و پاکستان در سال ۱۹۷۶ به مناسبت سالروز استقلال افغانستان و به دعوت میزبانان افغان برگزار شده بود. افغانستان این بازی را یک در مقابل صفر برد.

بعد از آن مسابقه‌ای دیگری در لاهور پاکستان برگزار شد و پاکستان باختش را تلافی کرد.

بازی فوتبال میان افغانستان و پاکستان هم برای افغانها و هم برای پاکستانی‌ها اهمیت زیادی دارد.

در سالهای اخیر دو کشور در بازی سیاسی سخت به جان هم افتاده اند، بسیاری ها به این فکر هستند که بازی های دوستانه می‌تواند، رقابت‌های منفی سیاسی را تحت شعاع قرار دهد.

پاکستان و افغانستان روی چند موضوع از جمله روند جنگ و صلح با طالبان با هم مشکل دارند. بازی موش و گربه درز بزرگی در روابط دو همسایه که مشترکات نسبتا زیادی دارند، به میان آورده است.

اما با وجود این خوشبینی ها، افغانها و پاکستانی ها حتی مسابقات فوتبال را از دوربین سیاسی می‌بینند، به این معنی که برد و باخت در میدان سبز احساسات ملی و وطندوستانه شان را متاثر می‌کند.

مصاف در میدان سبز پس از ۳۶ سال

کمیته ملی المپیک افغانستان گفته است که تیم ملی فوتبال افغانستان و تیم ملی فوتبال پاکستان برای رویارویی در مسابقه دوستانه ای که قرار است فردا سه شنبه ۲۹ اسد/مرداد در کابل برگزار شود، آماده اند.

مسئولان کمیته ملی المپیک افغانستان گفته اند که این بازی به تقاضای پاکستان انجام می‌شود که قرار بود دو سال پیش برگزار شود.

علی‌رضا آقازاده دبیرکل فدراسیون فوتبال افغانستان گفته است که پس از گفت‌وگوها میان مسئولان فدراسیون های فوتبال دو کشور به این نتیجه رسیده اند که بازی فوتبال به میزبانی دوره‌ای دو کشور ادامه یابد.

بازی برگشت این دو تیم انتظار می‌رود در ۱۶ حمل/فروردین سال ۱۳۹۳ در اسلام آباد برگزار شود.

در همین حال علی عسکر لعلی مربی تیم ملی فوتبال افغانستان در صحبتی با بی‌بی‌سی گفت که بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان در روزهای گذشته، به اندازه کافی تمرین کرده اند و برای بازی فردا لحظه شماری می‌کنند.

آقای لعلی گفت ملی پوشان دو کشور پس از سه دهه در کابل به مصاف همدیگر می روند.

به گفته آقای لعلی این بازی دوستانه افغانستان را برای شرکت در مسابقات کشورهای جنوب آسیا آماده‌تر خواهد کرد.

من صبح قبل از روز مسابقه به هتلی رفتم که بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان در آن اقامت داشتند. همه بازیکنان افغان روحیه قوی داشتند.

اعضای تیم ملی فوتبال افغانستان می‌گویند که از هر لحاظ آماده بازی با تیم ملی فوتبال پاکستان هستند.

هرچند امکاناتی که تیم ملی فوتبال افغانستان در اختیار دارد با تسهیلات تیم های ملی فوتبال کشورهای دیگر چندان قابل مقایسه نیست اما می‌گویند که از امکانات کم استفاده زیاد می‌کنند.

مربی تیم ملی فوتبال افغانستان اطمینان می‌دهد که اعضای این تیم تجربه زیادی فراگرفته اند و حتی آماده شرکت در مسابقات جهانی هستند.

البته که بازیکنان پاکستانی هم کم از فوتبالیست های افغان نیستند، تیم ملی فوتبال پاکستان تا حالا در بازی هایی که با تیم ملی فوتبال افغانستان داشته، به رقیب افغانی خود اجازه پیشروی نداده است.

تیم ملی فوتبال افغانستان

در ترکیب ۲۲ نفری تیم ملی فوتبال افغانستان ده بازیکن از خارج از افغانستان برای بازی در مسابقه دوستانه افغانستان _ پاکستان به کابل آمده اند.

فدراسیون هنوز ترکیب تیم ملی افغانستان در بازی فردا را در اختیار رسانه ها قرار نداده است.

مقام های فدراسیون فوتبال افغانستان می‌گویند که تیم ملی فوتبال افغانستان در سالهای اخیر با انجام مسابقات بین المللی فوتبال، توانسته نظر فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) را هم کسب کند.

اعضای تیم ملی فوتبال پاکستان هم در ترکیب هیاتی ۲۶ نفره به کابل آمده اند.

این سومین بازی میان تیم های ملی فوتبال دو کشور است. پس از برد افغانستان در اولین رویارویی، مسابقه قبلی دو تیم در سال ۲۰۰۵ در مسابقات فوتبال کشورهای جنوب آسیا در لاهور پاکستان برگزار شد.

در این بازی پاکستان یک صفر افغانستان را برد.

مسابقه فوتبال افغانستان و پاکستان از هفته ها پیش در شبکه های اجتماعی در افغانستان بازتاب گسترده ای داشته است، شهروندان افغان به ویژه جوانان برای برگزاری این بازی لحظه شماری می‌کنند.

با این وضع، صرف نظر از این که برگزاری این نوع مسابقات چه تاثیری بر روابط دو کشور داشته می‌تواند، در داخل اما، افغانها وقتی در مقابل کشور دیگری قرار می‌گیرند، به نقاط مشترک و تفاهم بیشتری می‌رسند.

در گذشته برگزاری مسابقات بین المللی چون فوتبال، تکواندو و کریکت همدلی و هم سویی را میان افغان ها تقویت کرده است، حالا هم اگر دوام این نوع مسابقات بتواند مردم افغانستان را به هم بیشتر نزدیک کند، کمک بزرگی به آینده این کشور کرده است.