فوتبال خیابانی، دویدن در خیابان‌های تاریک کابل

Image caption فرهنگ سنتی مردم نیز باعث شده که خیلی‌ها فکر کنند بازیکنان فوتبال خیابانی، افراد بیکار و ولگرد هستند.

کودکان و نوجوانان افغانستان بی‌‎صدا در کوچه‌ها و خیابانهای خاکی پایتخت و سایر شهرها بدور از چشم دوربین های رسانه‌ها و چراغهای جاده ها در تاریکی فوتبال بازی می کنند.

زیادتر نوجوانان که به فوتبال علاقمند اند، از خانواده های نسبتا تهی دست اند، آنان می‌گویند که بسیاری وقت‌ها قدرت خرید یک توپ به ارزش ۳۰۰ افغانی ( حدود ۶ دلار) را ندارند و مجبورند که از پارچه های کهنه توپ فوتبال بسازند و با آن شبها در سرمای زمستان و گرمای تابستان در خیابان ها بدون روشنایی فوتبال بازی کنند.

نبود امکانات ورزشی یکی از مشکلات این افراد است. فرهنگ سنتی مردم نیز باعث شده که خیلی‌ها فکر کنند بازیکنان فوتبال خیابانی، افراد بیکار و ولگرد هستند.

خالد و عشق فوتبال

خالد یکی از هزاران نوجوان افغانستان است که به دلیل شوق به فوتبال رنجی فراوان را برده است. از عتاب پدر گرفته تا آزار و اذیت نیروهای پلیس کابل.

او می‌گوید که علاقه مندی به فوتبال باعث شده که خیلی وقتها از کار فرار کنم و حتی نصیحت‌های پدرم نیز نتوانست که مرا سر کار نگهدارد و مانع از بازی شبانه فوتبال شود.

Image caption فوتبالیست های خیابانی بدون مربی در خیابانهای کابل به تمرین می پردازند

خالد روزها در شهر کابل باربری می‌کند. او از این طریق پول پس انداز می‌کند تا بتواند توپ بخرد. اگرچه خیلی وقتها توپ او زیر چرخ خودروها پاره شده و یا سربازان پلیس آنرا با خود برده‌اند. ولی تمام این مشکلات باعث نشده که او فوتبال خیابانی را رها کند و می‌گوید زمانی که پولی برای خرید توپ نداشتم، مجبور شدم از پارچه توپ بسازم.

اغلب بازیکنان افغان به صورت آماتور بازی می‌کنند. آنان دانش فوتبال را از دوستان و هم تیمی‌های خود یاد گرفته اند. خالد نیز یکی از آنهاست. او می‌گوید که بچه‌های که در خیابانهای کابل فوتبال بازی می‌کنند مربی ندارند و کسی به آنان آموزش نمی‌دهد.

او می‌گوید بازیکنان خیابانی تیم مشخصی را ندارند و به این دلیل ساختار تیمی هم میان این بازیکنان دیده نمی‌شود و تنها کتله‌های دوستانه هستند که دور هم جمع شده و به بازی فوتبال می‌پردازند.

خالد بعد از ختم ساعت کاری‌اش هر شب به خیابان دارالامان در غرب کابل با دوستانش گرد هم می‌آیند و تا دیر وقت شب به فوتبال بازی می پردازد.

او از برخورد نیروهای امنیتی شکوه دارد و می‌گوید آنان مانع بازی ما در خیابان ها می‌شوند. ما در کابل جایی را برای بازی نداریم. پارک نیست و استدیوم‌های ورزشی کابل نیز برای ۹۰ دقیقه ۱۵۰۰ افغانی (۳۰ دلار) پول می‌خواهد که ما از پس هزینه آن بیرون آمده نمی‌توانیم.

او از بازیگران بین المللی فوتبال به‌ 'کریستیانو رونالدو' بازیکن پرتغالی تیم 'رئال مادرید' عشق می ورزد و می‌گوید که تاکنون او را دوبار در خواب دیده است که با او فوتبال بازی می‌کند و این علاقه مندی باعث شده که همیشه پیراهن او را به تن داشته باشد.

از باشگاه بین المللی فوتبال نیز تیم رئال مادرید بخاطر تحرک و سرعت زیادش برای خالد محبوب است. این باشگاه همواره برای او الگو است و آرزو دارد که روزی بازیکنان افغان نیز مثل بازیکنان رئال بازی کنند.

Image caption فیفا در گزارش اخیر خود از رشد فوتبال در افغانستان ابراز رضایت کرده بود.

به فوتبال افغانستان تاکنون از سوی دولت و سایر نهادها توجه جدی نشده ولی این حرکت خود جوش باعث شده که افغانستان در عرصه فوتبال به دستاوردهای زیادی دست یابد.

در آخرین رده بندی فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، افغانستان ۵۰ پله صعود کرده و جایگاه ۱۳۹ را از آن خود کرد. براساس گزارش فیفا به استناد به آمار رسمی فدراسیون فوتبال افغانستان درسال ۲۰۰۶ میلادی، تعداد بازیکنان ثبت شده به ۱۹ هزار نفر می‌رسید، و حالا این رقم به ۵۴ هزار نفر افزایش یافته است.

فوتبال در افغانستان نه تنها جوانان و نوجوانان این کشور را به کوچه‌ها و خیابانهای این کشور کشانده بلکه زمینه را برای حضور بازیکنان جوان افغان به کشورهای مطرح جهان فراهم کرده است.

فوتبال زمینه را برای حضور بازیکنان افغان از خارج نیز به این کشور جلب کرده و اکنون در ترکیب تیم ملی افغانستان ۱۳ بازیکن از مهاجرین افغان در خارج این کشور هستند.

تنها بازیکنان افغان از خارج به این کشور باز نگشته‌اند بلکه بازیکنان افغان توانسته به باشگاه‌های برزیل و هند نیز راه بازکنند که می توان ازاسلام الدین امیری، بلال آرزو و حمید یوسف زی در لیگ فوتبال هندوستان و از حضرت گل باران در یکی از تیمهای برزیلی یاد کرد.

نبود فدراسیون فوتبال خیابانی

افغانستان در گذشته تلاش کرده بود که فدراسیون فوتبال خیابانی را در این کشور ایجاد کند. ولی به دلیل مشکلات فنی و نبود حمایت‌های مالی این طرح ناکام ماند. تیم ملی فوتبال خیابانی اکنون وجود ندارد و نهاد مشخصی نیز برای پیشبرد فعالیت فوتبال خیابانی موجود نیست.

مسئولان فدراسیون فوتبال می‌گویند که این نهاد تلاش دارد تا خدمات لازم را برای نوجوانان و جوانانی ارائه کند که وابسته به باشگاه خاصی نیستند و به صورت مستقل و آزاد فوتبال بازی می‌کنند.

علی عسکر لعلی مربی فنی تیم ملی فوتبال افغانستان در این زمینه می‌گوید که فدراسیون فوتبال افغانستان تلاش دارد تا فوتبال پایه را در این کشور که هدف آنان نوجوانان و جوانان است، تقویت کند.

او افزود که برای این کار برنامه دارد تا فستیوال سراسر فوتبال را راه اندازی و با آموزش مربیان فوتبال آنان را در یک همایش سراسری فراخوانده و به ایجاد باشگاه‌های فوتبال تشویق نماید.

لعلی با اشاره به اینکه این برنامه قرار است در مرحله اول در ۵ ولایت راه اندازی شود، گفت که علاوه بر این برنامه دولت افغانستان بزودی مقررات را تدوین می‌کند که تمام باشگاه های که جواز فعالیت می‌گیرند مجبورند تا در زمینه فوتبال زنان، جوانان، فوتسال و فوتبال ساحلی توجه لازم را نماید.

او می‌گوید که در این صورت جوانانی که در خیابانها فوتبال بازی می کنند نیز تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

مطالب مرتبط