دولت افغانستان هیات جدیدی برای مذاکرات دوجانبه با آمریکا تعیین کرد

Image caption دادفر سپنتا و اشرف غنی احمدزی، از جانب افغانستان مسئول پیشبرد گفت‌وگوها شده اند

مقام‌های افغان به بخش پشتوی بی‌بی‌سی گفته اند که پس از این رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی حامد کرزی و اشرف غنی احمد‌زی مسئول روند انتقال مسئولیت ها از ناتو به دولت افغانستان، به نمایندگی از این کشور مسئول پیشبرد گفت‌وگوهای دو جانبه میان افغانستان و آمریکا خواهند بود.

سفیر آمریکا در کابل، و ژنرال دانفورد، فرمانده نیروهای بین‌المللی آیساف از جانب آمریکا مسئول پیشبرد این مذاکرات شده اند.

موافقتنامه امنیتی در واقع بخشی از پیمان استراتژیک آمریکا و افغانستان است که در ماه مه سال ۲۰۱۲ بین دو کشور امضا شد.

در آن زمان قرار شد، وزرای خارجه دو کشور بر سر جزئیات بخش امنیتی این پیمان کار کنند و تا یکسال آن را برای توافق نهایی و امضا آماده کنند.

پیش از این پانزده کمیته مشترک کاری، روی جزئیات این موافقتنامه کار کرده اند.

اما به دنبال بازگشایی دفتر طالبان در قطر، حامد کرزی در اعتراض به برافراشته شدن پرچم طالبان و نصب تابلوی "امارت اسلامی افغانستان" بر سر در این دفتر، مذاکرات برسر پیمان امنیتی به حالت تعلیق در آورده شد.

هنوز هم این مذاکرات در حالت تعلیق بسر می‌برد، و شرایط دولت افغانستان برای آغاز دوباره این مذاکرات برجایش باقیست.

تکلیف موافقتنامه دو جانبه امنیتی میان آمریکا و افغانستان تا قبل از پایان تاریخ مشخص شده یعنی ماه اکتبر، باید روشن شود.

شرایط از سرگیری مذاکرات

دولت افغانستان شرط از سرگیری مذاکرات روی موافقتنامه امنیتی را صحبت نمایندگان گروه طالبان با شورای عالی صلح افغانستان خوانده بود.

بعد از سر گیری مذاکرات، دولت افغانستان می‌خواهد آمریکا تضمینی در برابر مداخله خارجی در افغانستان بدهد. چیزی که در ماده نهم موافقتنامه استراتژیک میان آمریکا و افغانستان که در سال ۲۰۱۲ امضاء شد، آمده است.

مقام‌های افغان قبلا اعلام کرده بودند که به منظور نهایی شدن مذاکرات روی موافقتنامه امنیتی دولت آمریکا باید ضمانت‌های را به دولت افغانستان بدهد، از جمله تامین صلح و امنیت در افغانستان، تقویت نیروهای امنیتی، اعم زمینی و اعم از هوایی و ضمانت های برای تقویت اقتصاد این کشور.

دولت افغانستان اعلام کرده است فیصله نهایی در مورد موافقتنامه دوجانبه امنیتی را لویه جرگه خواهد گرفت.

آقای فیضی می‌گوید که این نماینده‌های مردم افغانستان خواهد بود که سرنوشت پایگاهای نظامی، حضور نیروهای آمریکا را بعد از ۲۰۱۴ و بررسی ضمانت‌های آمریکا را در مورد افغانستان تعیین خواهند کرد.

مطالب مرتبط