معاون رئیس جمهوری افغانستان برای سفر رسمی به هند رفت

Image caption آقای خلیلی با مقامهای هندی در باره مسایل امنیتی هم صحبت خواهد کرد

محمدکریم خلیلی معاون رئیس جمهوری افغانستان برای گفت‌وگو با مقامهای هندی درباره اجرایی کردن توافقنامه های قبلی دو کشور، در یک سفر سه روزه به دهلی نو رفته است.

عباس بصیر رئیس دفتر آقای خلیلی به بی‌بی‎سی گفت: "جناب خلیلی به هند سفر کرده برای اجرایی کردن بعضی تعهداتی که قبلاً بین دو کشور وجود داشته است."

او افزود که آقای خلیلی در این سفر با شری پراناب موکرجی، رئیس جمهوری و مان‌موهان سینگ نخست‎وزیر هند دیدار و گفت‎وگو خواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری افغانستان را عبدالهادی ارغنده‌وال وزیر اقتصاد، عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی و شیرمحمد کریمی رئیس ستاد مشترک ارتش همراهی می‌کنند.

عباس بصیر گفت آقای خلیلی با مقامهای هندی در باره مسایل امنیتی هم صحبت خواهد کرد، اما جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

پیش از این حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در سفری به هند از این کشور درخواست کرده بود که افغانستان را کمک تسلیحاتی کند، اما مقامهای هندی گفته بودند که امکان‎پذیر نیست که جنگ افزارهای سنگین در اختیار افغانستان قرار دهد.

آنگونه که برخی از رسانه‎های هندی در جریان سفر آقای کرزی به هند نوشتند، توپهای ۱۰۵ملی متری، هواپیماهای انتونوف ۳۲ ساخت روسیه، تجهیزات احداث پلهای استحکام و وسایط حمل و نقل برای ارتش از مهم‎ترین فهرست درخواستی رئیس جمهوری افغانستان بوده است.

با این همه، پس از سفر آقای کرزی هم یک هیئت امنیتی هندی برای بررسی نیازمندی های افغانستان به کابل سفر کرد، ولی جزئیات این سفر رسانه‌ای نشد.

روابط هند در افغانستان همواره از سوی پاکستان، رقیب هسته ای کشور در منطقه با دقت و حساسیت دنبال شده است.

مطالب مرتبط