روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۲۹ اسد

تجلیل کمرنگ از روز استقلال افغانستان و مرحله جدید گفت‌وگوها بر سر پیمان امنیتی افغانستان و آمریکا مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۹ اسد/مرداد کابل است.

روز گذشته ۲۸ اسد سالروز استقلال افغانستان بود. این روز از سوی دولت تنها با گذاشتن گل در پای منار استقلال در محوطه وزارت دفاع تجلیل شد.

روزنامه افغانستان نوشته دیروز نود وچهارمین سالروز استقلال افغانستان بود، اما از این روز متأسفانه به گونه بسیار محدود تجلیل شد.

افغانستان افزوده 'در این روز نه محفل در خور توجهی برگزار شد و نه در ارتباط به استقلال سخنرانی و بیانیه ای ایراد گردید و نه از دستاوردهای حکومت های افغانستان در نود وچهار سال گذشته نام برده شد.'

این درحالی است که به گفته نویسنده افغانستان، دولت ها در سالروز استقلال با برگزاری محافل باشکوه، انجام مانورهای نظامی و برپایی نمایشگاه های مختلف، قدرت، توانمندی، پیشرفت و توسعه کشورشان را در دوره پس از استقلال به نمایش می‌گذارند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که همه توقع دارند که حکومت به عنوان مسئول درجه یک در دولت، از نمادها و روزهای ملی به خوبی تجلیل کند.

ماندگار نوشته که ارج نگذاشتن به همچو مناسبت ها معمولا با بهانه ناامنی همراه بوده اما حقیقت بی تفاوتی آگاهانه حکومت به این روزهاست که اهداف گروهی را تعقیب می‌کند.

اما روزنامه اطلاعات روز نوشته که این مناسبت در میان مردم بازتاب گسترده ای داشته است.

اطلاعات روز می‌نویسد که بازاندیشی تفکرات شاه امان الله خان و تقدیر از تجدد طلبی های او، بهتر از بزرگداشت از سالروز استقلال است.

نویسنده اطلاعات روز نوشته که جوانان امروز باید به جای چسبیدن به واژه استقلال که مفهومش را در دنیای امروز از دست داده، ببینند که با میراث امان الله خان چه کرده اند و از گذشته درس بگیرند.

روزنامه انصار نیز نوشته که تجلیل از سالروز استقلال در حالی صورت می‌گیرد که افغانستان با گذشت ۱۲ سال از حضور ۴۶ کشور دنیا در خاکش، هنوز با مشکلات زیادی رو به رو است.

انصار به روند انتقال مسئولیت های امنیتی در افغانستان اشاره کرده و تلاش های نیروهای امنیتی افغان را در این عرصه ستوده است.

نویسنده انصار تاکید کرده که فکر اعطای پایگاه های دایمی به خارجی ها به مثابه زیرپا گذاشتن استقلال کشور است.

روز گذشته سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که گفت‌وگوها بر سر پیمان امنیتی افغانستان و آمریکا وارد مرحله جدیدی شده است.

ایمل فیضی به بی‌بی‌سی گفته است که در این گفت‌وگوها پس از این اشرف غنی احمدزی و رنگین دادفر اسپنتا از افغانستان و سفیر آمریکا در کابل و ژنرال دانفورد از آمریکا نمایندگی خواهند کرد.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که تغییر تیم مذاکره کننده از سوی افغانستان یک اقدام نهایت مثبت است و این تیم باید تقویت می‌شد.

۸‌صبح افزوده که افراد جدید در مذاکرات دارای صلاحیت لازم هستند.

به باور نویسنده ۸‌صبح این تغییر نشان دهنده این است که مذاکرات تفاهمنامه امنیتی در صورتی که دوباره آغاز شود، وارد مرحله جدی خواهد شد.

۸‌صبح از رئیس جمهوری افغانستان خواسته که آغاز دوباره مذاکرات بر سر این پیمان را اعلام کند زیرا توقف آن بیشتر از این به نفع افغانستان نیست.

مطالب مرتبط