دیدار حامد کرزی با تیم‎های ملی فوتبال افغانستان و پاکستان

یک روز پس از پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان در مسابقه دوستانه با ملی فوتبال پاکستان، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با هر دو تیم در کاخ ریاست جمهوری دیدار کرد.

این بازی عصر دیروز در ورزشگاه غازی/استدیوم فدراسیون ملی فوتبال در کابل برگزار شد که با نتیجه سه-صفر به سود تیم ملی افغانستان پایان یافت.

بر اساس اعلامیه دفتر آقای کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در این دیدار از هر دو تیم خواسته که روابط خود را بیشتر و مستحکم‌تر کنند و اظهار آرزومندی کرده در هر دو کشور افغانستان و پاکستان "افراطیت و انسان‌کشی" نابود شود.

پیروزی تیم افغانستان در بازی جشن و پایکوبی را در خیابانها، کوچه‌ها و محافل خصوصی در کابل و برخی از شهرهای افغانستان در پی داشت.

لحظاتی پس از پایان بازی دیروز جوانان زیادی به خیابانهای کابل ریختند که پرچم کشور خود را به دست داشتند و به رقص و پایکوبی پرداختند و موسیقی میهنی پخش کردند.

در فضای مجازی هم این پیروزی بازتاب گسترده‌ای داشت. بسیاری از علاقمندان فوتبال، که پخش زنده این بازی را از تلویزیون دنبال می‌کردند، به صورت لحظه به لحظه اطلاع‌رسانی می‌کردند.

پس از برد سه-صفر تیم ملی افغانستان، مبارکبادگویی بسیاری از افغانستان صفحات فیسبوک و توئیتر را پر کرد.

Image caption رئیس جمهوری افغانستان در این دیدار از هر دو تیم خواسته که روابط خود را بیشتر و مستحکم‌تر کنند

خبرنگاران بی‌بی‌سی که دیروز به محل بازی رفته بودند، می‌گویند که حضور زنان در ورزشگاه غازی دست کم در دو دهه اخیر به لحاظ تعداد سابقه نداشته است.

شمار قابل توجهی از زنان پرچم افغانستان را به دست داشتند و حتی برخی در صورت خود نقش پرچم افغانستان را کشیده بودند، کاری که پیش از این در میان زنان و دختران افغان چندان معمول نبود.

غیر چند رسانه‌ای که حق انحصاری پخش زنده این بازی را خریده بودند، رسانه‌های دیگر هم به صورت گسترده‌ای این بازی را پوشش دادند.

دهها خبرنگار داخلی و خارجی در ورزشگاه غازی، حضور یافته بودند.

همچنین این پیروزی فرصت خوبی بود برای سیاستمداران افغان که حس مشترکی را در میان مردم برانگیزند و به همین دلیل لحظاتی پس از این بازی، شماری از مقامهای دولتی، موفقیت ملی فوتبال را از طریق رسانه‌ها به مردم تبریک گفتند.

بسیاری از ناظران معتقدند که این پیروزی حس مشترک و ملی‌گرایی را در میان شهروندان کشور به صورت گسترده‌ای برانگیخت.

به باور آنها، اگر سیاستگذاران بتوانند زمینه‌های اینچنینی را بیشتر فراهم کنند، امکان تحقق بسیاری از شعارهایی که برای تامین وحدت ملی سر داده می‌شود، به سادگی و هزینه کمتر از آن که چه از راههای دیگر در نظر است، فراهم می‎شود.

مطالب مرتبط