شبکه های تلویزیونی افغانستان دیجیتالی می‌شوند

Image caption قرار است تمام شبکه در شهر کابل پایتخت تا مدت ۶ ماه دیگر تحت پوشش سیستم دیجتال قرار گیرند

امیرزی سنگین وزیر مخابرات افغانستان اعلام کرد که حکومت افغانستان در نظر دارد تا با ایجاد سیستم دیجیتال همه‌ای شبکه های تلویزیونی این کشور را که اکنون با سیستم انالوگ کار می‌کنند به سیستم دیجیتال تبدیل کند.

آقای سنگین روز شنبه در مراسم صدور جواز به شرکت برنده این طرح، گفت که شرکت مشورتی آسیا که برنده این رقابت بوده از فردا کار خود را آغاز می‌کند.

در سیستم دیجیتال که در حال حاضر در اکثر کشورها معمول است،کیفیت تصویر و صدا نسبت به انالوگ به مراتب بهتر است.

در افغانستان شماری زیادی از مردم از تلویزیونها قدیمی استفاده می‌کنند که با سیستم انالوگ کار می‌کند. برای اینکه این تصاویر دیجیتال نیز در این تلویزیونها قابل دریافت شود، لازم است یک دستگاه مبدل مانند رسیور ماهواره، در کنار تلویزیون اضافه شود.

خیرمحمد فیضی رئیس اداره تنظیم مخابرات می‌گوید که با تعویض سیستم، شهروندان افغان مجبور نیستید تلویزیون های انالوگ خود را دور اندازند. بلکه آنان با خرید یک گیرنده موسوم به ست آپ باکس می‌توانید تصاویر دیجیتالی را در دستگاه‌های انالوگ نیز مشاهده کنند.

قیمت این دستگاه حدود ده دلار آمریکایی می‌باشد.

تلویزیونها نسل جدید که به نام تلویزیونهای دیجیتال یاد می‌شوند نیازی به این دستگاه اضافی ندارند.

وزیر مخابرات افغانستان تاکید کرد که قرار است سیستم دیجیتال تا ۶ ماه دیگر در کابل و تا سه سال آینده در همه شهرهای افغانستان، گسترش یابد.

Image caption بیشتر افغانها از تلویزیونها قدیمی استفاده می کنند که با سیستم انالوگ کار می‌کند

او گفت که اجرای این طرح کمک خواهد کرد تا مردم افغانستان به تصاویر با کیفیت و شفاف دسترسی داشته باشند.

تغییر سیستم انالوگ به دیجیتال، ظرفیت فرکانسهای تلویزیونی و رادیویی را پانزده برابر افزایش خواهد داد.

این تغییر سیستم همچنین می‌تواند هزینه پخش تلویزیونها را کاهش خواهد داد و به گفته وزیر مخابرات افغانستان، تلویزیون ها می‌توانند با کاهش هزینه پخش، برای تولید برنامه های با کیفیت سرمایه گذاری کنند.

وزارت مخابرات هزینه این طرح ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون دلار آمریکایی اعلام کرده است.

در همین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید تاکنون ۷۰ تلویزیون مجوز فعالیت پخش دیجیتالی را گرفته اند که از این میان ۵۵ تلویزیون در حال حاضر فعال است.

مطالب مرتبط