روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۳۰ اسد

روزنامه روز چهارشنبه ۳۰ اسد کابل، بازی تیم ملی فوتبال افغانستان و پاکستان، برگزاری لویه جریه به منظور تایید پیمان امنیتی میان افغانستان و آمریکا و رابطه افغانستان و هند را مهم دانسته‌اند.

فوتبال افغانستان و پاکستان

روزنامه ۸صبح نیز در سرمقاله خود نوشته است که پیروزی تیم ملی فوتبال کشور در مسابقه دوستانه با تیم ملی پاکستان، گل لبخند را بر لبنان تمامی شهروندان افغانستان شگفت.

این روزنامه افزوده است که این پیروزی برای تمامی مردم افغانستان، صرف‌نظر از مرزبندی‌های قومی، زبانی، مذهبی و سیاسی، شادی و نشاط بخشید. مردم افغانستان همیشه مدیون اعضای تیم ملی فوتبال خود خواهند بود.

۸صبح نوشته است که این مسابقه نشان داد که مردم افغانستان، از ظرفیت و استعداد لازم برای خلاقیت و نوآوری در عرصه‌های مختلف بر خوردارند، اما با وجود این هیچ برنامه‌ای استراتژیک برای رشد ورزش و تقویت آن، وجود ندارد.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به اینکه برگزاری این نوع مسابقات می تواند رابطه کابل – اسلام آباد را بهبود بخشد و رابطه دوستانه میان دو ملت را ایجاد کند، افزوده است که این مسابقه باعث شادی مردم افغانستان در داخل و خارج از این کشور شد.

این روزنامه تاکید کرده است که این روز با عظمت و تاریخی برای ورزش افغانستان بود. حدود ۷ هزار نفر از نزدیک مسابقه را دیدند و مقامات دولتی، زنان و خبرنگاران نیز در استدیوم ورزشی فدراسیون فوتبال حضور گسترده داشتند.

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به بازی دیروز افغانستان وپاکستان نوشته است که پیروزی تیم ملی افغانستان در مقابل پاکستان باعث واکنش و ابراز احساسات مسئولان ارشد دولتی در افغانستان شد.

این روزنامه افزوده است که یکی از کاربران شبکه های اجتماعی نوشته است که اگر در تمام امور مانند یک تیم فوتبال همدل، همفکر و هم هدف کار کنیم جایگاه ما تثبت خواهد شد و بر مشکلات و تنگنا ها مانند این بازی پیروز خواهیم شد.

ماندگار به نقل از کاربران شبکه های اجتماعی نوشته که اگر در سایر عرصه ها ناکام هستیم به این دلیل است که هدف یکی ولی هرکس می‌خواهد به تنهایی به آن دست یابد.

این روزنامه همچنان به نقل از این افراد افزوده که فوتبال نه دیورند می شناسد و نه آی اس آی.

ماندگار گزارش داده که بعد از پیروزی تیم ملی افغانستان صدها تن از شهروندان افغان به جاده ها ریختند و پیروزی تیم افغانستان را جشن گرفتند.

پیمان امنیتی

روزنامه سرنوشت نیز با اشاره به اینکه اکنون مذاکره بر سر پیمان امنیتی میان آمریکا و افغانستان به مرحله حساس رسیده تاکید کرده که دولت افغانستان اعلام کرده که برای شریک ساختن مفاد این پیمان لویه جرگه را دایر خواهد کرد.

این روزنامه تاکید کرده به گفته مقامات دولتی هدف از لویه جرگه بحث بر سرجزئیات پیمان امنیتی می‌باشد تا درباره شرایط امنیتی آمریکا و افغانستان بحث و با نمایندگان مردم تبادل نظر شود.

روزنامه چراغ نیز با اشاره موافقت نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا نوشته است که این سند با دشوارهای زیادی فنی و سیاسی روبرو بوده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه تاکنون ۱۵ کمیته مشترک کاری روی این سند کار کرده، ولی افغانستان این موافقت نامه را به مسایل گره زده است که آمریکای ها بر آن تسلط کامل ندارد.

چراغ افزوده است که حق مصئونیت قضایی سربازان آمریکایی در افغانستان که در لویه جرگه قبلی رد شد، اکنون دولت را وادار کرده که بار دیگر در صدد تشکیل لویه جرگه شود.

این روزنامه افزوده است که آمریکا در این سند مفادی را گنجانده که برای واشنگتن کمترین مزاحمت حقوق دارا بوده و زمینه طفره روی آنرا فراهم می‌کند.

چراغ افزوده است که این سند بیشتر به قطنامه‌ای یک طرفه علیه دولت و ملت افغانستان شباهت دارد و دست آمریکا در انجام مانور اقتصادی، سیاسی و نظامی باز می باشد.

روزنامه اطلاعات روز نیز افزوده است که ارتقاء سطوح تیم مذاکره کننده نشان می دهد که هر دو کشور به آن بهای بیشتر قایل شده است و برای دست یافتن به توافق تلاش می کند.

رابطه با هند

روزنامه جامعه باز نیز به بهانه سفر محمد کریم خلیلی معاون دوم حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به هند نوشته است که افغانستان تاکنون نتوانسته که در سیاست خارجی خود، در رابطه به هند و پاکستان تعادل ایجاد کند.

این روزنامه با اشاره به اینکه افغانستان ناگریز است روابط خود را با دو کشور متخاصم و رقیب حفظ کند، ولی تاکید نموده که هند با تجربه‌های در زمینه، دموکراسی، توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، مبارزه با تروریسم، مهار بحرانهای اجتماعی و تقویت تکثر گرایی فرهنگی می‌تواند برای افغانستان با ارزش باشد.

جامعه باز افزوده که سیاست هند در قبال افغانستان همواره مسئولانه بوده است و زمینه‌های قابل اعتمادی را برای همکاری متقابل فراهم آورده است.

مطالب مرتبط