طالبان: مسئولیت حملات خود را به عهده می‏‎گیریم، کرزی بی‌خبر است

Image caption حامد کرزی خطاب به طالبان در دیدار با علما: چرا صدای‎تان را بلند نمی‎کنید که شما نیستید [که این انفجارها و قتلها را انجام می‎دهید]

گروه طالبان اظهارات حامد کرزی رئیس جمهوری در مورد "بی‎اختیاری" طالبان در مورد قتل‌ها و انفجارهایی که به نام طالبان صورت می‌گیرد را ناشی از ناآگاهی او دانسته است.

آقای کرزی دیروز (جمعه، اول سنبله/شهریور) در دیدار با اعضای شورای سراسری علما گفت که رهبران طالبان در تماس با حکومت گفته‎اند که آنها در مورد کشتارهایی که به نام طالبان در افغانستان صورت می‎گیرد، "بی‎خبر" هستند.

بر اساس اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری، آقای کرزی در این دیدار گفته است: "چند روز قبل طالبان برای ما اطلاع داده گفتند که مطلقاً بی‎اختیار هستیم و از انفجارات و قتل‎هایی که [در افغانستان] صورت می‎گیرد و به نام ما اعلان می‎شود، بی‎خبر می‎باشیم."

او افزوده است: "سوال ما در این رابطه از طالبان این است که اگر همین طور است، پس چرا صدای‎تان را بلند نمی‎کنید که شما نیستید [که این انفجارها و قتلها را انجام می‎دهید] و این بی‎اختیار بودن به معنی آن است که شما اختیارت‎تان را به آنان سپرده‎اید. پس بلند شوید و خود را از این بی‎اختیاری و غلامی نجات بدهید."

رئیس جمهوری تاکید کرده که: "تحریک طالبان کاملاً بی‎اختیار است و این بی‎اختیاری در موضوع [گشایش و مسدود شدن دفتر طالبان در] قطر به وضاحت به مشاهده رسید که چگونه لوحه و بیرق‎شان توسط خارجی بلند شد و دوباره همان خارجی لوحه و بیرق‎شان‎ را پایین آورد."

اما در پیامی که از سوی ذبیح‎الله مجاهد، که خود را سخنگوی گروه طالبان می خواند، به رسانه‎ها فرستاده شده، آمده است که این گروه هیچ گونه ارتباط پنهانی با آقای کرزی نداشته و این اظهارات او دلیلی بر "ناآگاهی" و "منطق ضعیف" او است.

سخنگوی طالبان افزوده که رئیس جمهوری افغانستان "در قیاس به خود" بی‎اختیار خوانده و به تعبیر آقای مجاهد، یک کودک هم می‎داند که این اظهارات آقای کرزی "تبلیغات" است.

Image caption "مجاهدین امارت اسلامی (طالبان) هر حمله‎ای را که انجام می‎دهند، در همان ساعت در تماس با رسانه‎ها مسئولیت آن را به عهده می‎گیرند"

ذبیح‎الله مجاهد در ایمیل خود نوشته است: "مجاهدین امارت اسلامی (طالبان) هر حمله‎ای را که انجام می‎دهند، در همان ساعت در تماس با رسانه‎ها مسئولیت آن را به عهده می‎گیرند و جزئیات آن را به اطلاع رسانه‎ها می‎رسانند. برای کرزی چگونه ممکن است که چشمان خود را به چنین حقیقت آشکار می‎بندد؟"

سخنگوی طالبان تاکید کرده است: "اگر [آقای کرزی] در مورد حملات مجاهدین شک دارد، از رسانه‎های آزاد اطلاعات به دست آورد که مسئولیت حملات مجاهدین را چه‎کسی به عهده می‎گیرد و چه‎کسی جزئیات آنها را ارائه می‎کند."

رئیس جمهوری افغانستان این اظهارات را در آستانه سفر رسمی خود به پاکستان به زبان آورده و گفته که اگر طالبان از خود اختیاری دارند و یا ندارند، او به تلاش‎های خود برای تامین صلح ادامه می‎دهد و به آرزوی تحقق صلح به پاکستان می‎رود.

آقای کرزی با این اظهارات خود به صورت تلویحی گروه طالبان را آلت دست پاکستان دانسته و گفته است که به دلیل این که طالبان از خود اختیاری ندارند، او در سفر پاکستان با مقام‎های پاکستانی گفتگو می‌کند.

مطالب مرتبط