روزنامه های چاپ کابل؛ شنبه ۲ سنبله

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه افغانستان

موضوع انتخابات آینده ریاست جمهوری و صف بندی های انتخاباتی، سفر قریب الوقوع حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به پاکستان و بررسی نقش هند و پاکستان در آینده سیاسی و نظامی کشور نسبت به سایر موضوعات در روزنامه های امروز چاپ کابل بیشتر به چشم می خورد.

روزنامه ها همچنین خبرها و گزارش های تحلیلی‌ای در مورد رویدادهای جهانی از جمله بحران مصر و ادامه نا آرامی ها در سوریه منتشر کرده اند.

روزنامه های وابسته به دولت هم در کنار موضوعات تحلیلی گزارش هایی در مورد فعالیت ارگان های دولتی منتشر کرده‌اند.

اما سفر حامد کرزی رئیس جمهوری کشور به پاکستان که قرار است تا دو روز آینده انجام شود در عناوین اصلی و سرمقاله های بیشتر روزنامه ها دیده می شود.

روزنامه جامعه‌باز، در سرمقاله خود زیر عنوان، " معجره سفر بیستم" با اشاره به اظهارات مقام های حکومت مبنی بر این که سفر رئیس جمهوری به پاکستان این بار "با اجندای کاری" انجام خواهد شد، نوشته است که سیاست حکومت در سال های گذشته متکی به مدارا بوده است.

روزنامه در ادامه نوشته که سیاست "سازش" تا حالا هر نتیجه ای که داشته ولی به صلح نیانجامیده و به همین دلیل به نظر نویسنده باید به گزینه های عملی تر که بتواند تضمین کند که "فردای سازش با طالبان" به ظهور گروه ها و جریان های دیگر نمی انجامد، دقت صورت گیرد.

روزنامه باور هم سرمقاله خود را با عنوان "سفر بیستم" به سفر کرزی به پاکستان اختصاص داده و نوشته است که حامد کرزی در زمان حکومت خود تا هنوز ۱۹ بار به پاکستان سفر کرده که هدف بسیاری از این سفرها برقراری صلح و امنیت در کشور بوده است.

باور، نوشته که در تمام این سفرها پاکستان به کمک به امنیت و صلح در افغانستان تعهد کرده اما این تعهدات را عملی نکرده است.

به نظر نویسنده این سفر برای رئیس جمهوری افغانستان دشوار خواهد بود به این دلیل که احتمال دارد سفر او نتیجه ای در قبال نداشته باشد.

در همین حال حامد کرزی رئیس جمهوری کشور در نشست خبری صبح روز شنبه ۲ سنبله/شهریور گفت که مساله صلح افغانستان هدف اصلی سفر او به اسلام آباد است و سایر موضوعات در حاشیه قرار دارد.

روزنامه های افغانستان نوشته اند که با رسیدن نوازشریف رهبر حزب "مسلم لیگ" پاکستان به قدرت، رئیس جمهوری افغانستان با انتظارات زیاد به اسلام آباد سفر می کند ولی با این وجود هنوز کسی نمی تواند تضمین کند که این سفر منتج به آن چه دولت افغانستان انتظارش را می کشد، خواهد شد یا نه؟

روزنامه آرمان‌ملی، در یک مقاله تحلیلی از احمد سعیدی کارشناس مسایل پاکستان در مورد سفر حامد کرزی به اسلام آباد نوشته است که "این سفر ادامه سفرهای نمایشی" رئیس جمهوری افغانستان است که در گذشته نیز انجام شده است.

نویسنده به این باور است که مهمترین و امیدبخش ترین سفر آقای کرزی در زمان حکومت آصف علی زرداری بود که با وجود خوشبینی های فراوان اما به جایی نرسید.

در مطلب تحلیلی آرمان‌ملی، آمده است که در نهایت پاکستان هیچگاهی حاضر نیست که از منافع خود بگذرد و تردیدی وجودی نخواهد داشت که این سفر در تناسب با سفرهای قبلی، بیشتر بی دست آورد باشد.

روزنامه وحدت، اما با دید دیگری به سفر رئیس جمهوری به پاکستان نگاه کرده و نسبت به این سفر اظهار خوشبینی کرده است.

وحدت، نوشته که پس از به قدرت رسیدن نواز شریف "پاکستان در دوره جدید بیشتر از هر زمانی آمادگی تغییرات معنی دار در روابط خود با افغانستان دارد." اما نزدیکی روابط میان دو کشور به نظر نویسنده به عزم افغانستان نیز بستگی دارد.

سرمقاله نویس روزنامه وحدت، سفر اخیر معاون دوم ریاست جمهوری به هند را مرتبط به سفر حامد کرزی به پاکستان دانسته و گفته است که هنوز مشخص نیست که این سفر "مناقشه سیاسی" میان کابل و اسلام آباد را حل خواهد کرد یا نه.

سفر حامد کرزی رئیس جمهوری به پاکستان از هفته ها به این سو به یکی از موضوعات مهم خبری کشور تبدیل شده است. در آستانه این سفر، کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری هفته گذشته سفری به هند داشت. آقای خلیلی در بازگشت از این سفر گفت که هند آماده کمک به ارتش افغانستان است.

بیشتر روزنامه های افغانستان نوشته اند که هند نسبت به پاکستان در قانع نگه داشتن افغانستان، گام های فراتری نگه داشته و توانسته است جایگاه خود را در بخش های مختلف در افغانستان مستحکم کند.

روزنامه ماندگار، در گزارشی از سفر معاون ریاست جمهوری به هند نوشته که این سفر در حالی انجام شد که قرار است تا چند روز آینده حامد کرزی به پاکستان برود و از حکومت پاکستان بخواهد که سران گروه طالبان را از بند رها کند.

ماندگار، نوشته که تا هنوز موضع حکومت جدید پاکستان به رهبری نواز شریف در مورد روند صلح دولت افغانستان زیاد روشن نیست و باید انتظار کشید که گام های بعدی پاکستان چه خواهد بود.

مطالب مرتبط