۱۱ دانشگاه افغانستان عضو اتحادیه شورای بین المللی دانشگاه‌ها شدند

Image caption عبید: ۲۵۰ هزار دانشجو و حدود چهار هزار استاد در دانشگاه‌های افغاستان مشغول آموزش و تدریس هستند

عبید الله عبید وزیر تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرد که ۱۱ دانشگاه دولتی این کشور عضویت اتحادیه شورای بین المللی دانشگاه‌ها را دریافت کرده است.

شورای بین المللی دانشگاه ها مرکب از ۱۵۰ دانشگاه بین المللی در ۲۶ کشور آسیایی، آفریقایی و اروپایی بوده که مقر آن در شهر انقره/انکارا کشور ترکیه است.

آقای عبید در یک نشست مشترک خبری با ارحان حکمت عزیز اوغلو، رئیس اتحادیه شورای بین‌المللی دانشگاه ها افزود که در قدم نخست دانشگاه کابل، دانشگاه پزشکی کابل، تعلیم و تربیه کابل، هرات، بلخ، ننگرهار، پکتیا، خوست، کنر و کندهار عضو این شورای بین‌المللی می‌شوند.

هدف شورای بین‌المللی دانشگاه‌ها این است تا در زمینه انتقال تجارب علمی، اطلاعات، همکارهای بین‌المللی و در کل عوامل که ممکن است باعث رونق آموزش عالی در کشورهای عضو شود، اعضا را کمک کند.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان در این نشست افزود که آموزش عالی افغانستان در ۱۱ سال گذشته دستاوردهای زیادی داشته است.

او با اشاره به اینکه ۱۱ سال قبل تنها ۶ دانشگاه در سراسر افغانستان فعال بودند، گفت که حدود ۷ هزار دانشجو در این مراکز درس می‌خواندند، و تعداد استادان این دانشگاه‌ها نیز به ۵۰۰ نفر می‌رسیدند.

آقای عبید افزود، اکنون تعداد دانشجویان که در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی در سراسر افغانستان مشغول تحصیل هستند به ۲۵۰ هزار نفر افزایش یافته و تعداد چهار هزار استاد نیز در این دانشگاه‌ها مشغول تدریس اند.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان تعداد دانشجویان افغان را در کشور هند ۵ هزار نفر اعلام کرد و گفت که در سایر کشورها نیز حدود ۱۵ هزار دانشجوی افغان در مقاطع مختلف دانشگاهی مشغول آموزش هستند.

در حدود ۳۱ دانشگاه دولتی و ۷۰ دانشگاه خصوصی در سراسر افغانستان فعالیت دارند.

مطالب مرتبط