'امنیت انتخابات ۱۳۹۳ افغانستان بهتر از قبلی خواهد بود'

Image caption انتخابات گذشته با تهدیدهای شدید امنیتی مواجه بود

نهادهای امنیتی افغانستان می‌گویند امنیت انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ این کشور نسبت به انتخابات گذشته بهتر خواهد بود.

این نهادها در نشست مشترک با کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کردند که زمینه برگزاری انتخابات را در سراسر این کشور فراهم خواهند کرد.

چند هفته پیش، فضل احمد معنوی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، گفت که مقام‌های امنیتی این کشور در مورد آمادگی برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در ماه حمل ۱۳۹۳ برگزار شود، مبالغه کرده اند.

آقای معنونی در مقاله‌ای که برای بی‌بی‌سی فارسی نوشته بود، گفت که نیروهای امنیتی گفته اند که آنها نمی توانند امنیت تنها ۲۵۹ مرکز رای دهی را تامین کنند. چیزیکه به باور آقای معنوی "غیرواقع بینانه، مبالغه آمیز و گمراه کننده است."

مجتبی پتنگ، سرپرست وزارت داخله افغانستان در نشست مشترک با مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات، معاون وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی گفت تا زمانی برگزاری انتخابات همه‌‌ای نواقص انتخابات گذشته برطرف خواهد شد. به نظر آقای پتنگ این نواقص در عرصه امنیت و شفافیت انتخابات و نحوه مبارزات انتخاباتی بوده است.

سرپرست وزارت داخله افغانستان گفته است که به مراکز رای‌دهی‌ای که که ناامن اعلام شده اند، مواد انتخاباتی ارسال و زمینه برگزاری انتخابات در این مراکز فراهم خواهد شد.

سرپرست وزارت داخله همچنین گفت که دلیل عدم توزیع مواد انتخاباتی در ده ولسوالی افغانستان مشکلات تکنیکی است نه امنیتی که به گفته وی، این مشکلات به ویژه در قسمت حمل و نقل بزودی برطرف خواهد شد.

یوسف نورستانی، رئیس جدید کمیسیون مستقل انتخابات نیز در این نشست مشترک گفت که شرایط امنیتی انتخابات آینده ریاست جمهوری نسبت به انتخابات گذشته بهتر خواهد بود.

آقای نورستانی به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که نقطه قوت اطمینانش در مورد امنیت انتخابات، 'بومی بودن نیروهای تامین کننده امنیت انتخابات است'.

آقای نورستانی ابراز امیدواری کرد که ولسوالی های که تحت کنترل شورشیان قرار دارد به زودی پاکسازی شود.

در نشست مشترک کمیسیون مستقل انتخابات و سه نهاد امنیتی افغانستان همچنان اعلام شد که هر ماه هر چهار نهاد نشستی را برای ارزیابی چالش‌های امنیتی برگزار خواهند کرد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی شانزدهم حمل سال ۱۳۹۳ برگزار شود. امنیت مهمترین چالش پیش روی این انتخابات عنوان شده است.

نیروهای امنیتی افغانستان اکنون رهبری تمامی عملیات‌ها در این کشور را به عهده دارند و تامین امنیت حدود ۸۰ درصد خاک این کشور به عهده این نیروها است.

مطالب مرتبط