حامد کرزی دنبال کلید گمشده صلح در پاکستان

حق نشر عکس arg
Image caption در نشست خبری امروز در ارگ ریاست جمهوری آقای کرزی گفت تا دو روز دیگر به پاکستان سفر خواهد کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در نشستی خبری امروز اعلام کرد تا دو روز دیگر در سفری رسمی به دعوت محمدنواز شریف نخست‌وزیر پاکستان به این کشور می‎رود و ابراز امیدواری کرد که این سفر بتواند در راستای تامین امنیت در هر دو کشور کمک کند.

حامد کرزی ابراز امیدواری کرد که این سفرش مانند ۱۹ سفر گذشته او به پاکستان نباشد و نتایج خوبی در زمینه "مبارزه موفقانه و اساسی علیه تروریسم" داشته باشد.

این بیستمین سفر حامد کرزی، به عنوان رئیس جمهور افغانستان به پاکستان خواهد بود. آقای کرزی امیدوار است که بتواند قبل از اینکه نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا در سال آینده افغانستان را ترک کنند، تضمینی برای همکاری این کشور در تامین صلح بدست آورد.

آنچه رئیس جمهور کرزی از حکومت جدید پاکستان به رهبری نواز شریف می‌خواهد از قبل مشخص است; همکاری این کشور در تشویق طالبان برای گفت‌و‌گو با دولت افغانستان البته نه در حرف بلکه در عمل.

رئیس جمهور کرزی به خوبی آگاه است که تنها نیروی که دولت آینده را در کابل پس از خروج نیروهای بین المللی در سال در ۲۰۱۴ تهدید می‌کند طالبان است و او می خواهد قبل از اینکه نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند، مذاکرات با گروه طالبان نتیجه بدهد.

مذاکره با طالبان؛ اجندای اصلی

عمر داوودزی، سفیر افغانستان در اسلام آباد به بی‌بی‌سی گفت "‌درخواست اصلی رئیس جمهور کرزی در این دیدار از حکومت پاکستان این خواهد بود که پاکستان زمينه مذاکره بين شورای عالی صلح افغانستان و طالبان را مساعد کند". آقای داوودزی می‌گوید"براي ما محل اين مذاکرات مهم نيست، انجام گفت‌وگو ها مهم است."

درماه ژوئن امسال، ظاهرا به کمک پاکستان بود که دفتر طالبان درقطر گشایش یافت. اما بلافاصله رئیس جمهور کرزی آنرا توطئه‌ای برای تضعیف نظام خواند. حالا هم گفته می‌شود که این بار احتمال می‌رود طالبان دفتری را در عربستان سعودی برای گفت‌وگو‌های صلح تاسیس کند.

گفت‌و‌گو و مشورت‌های تلفنی رئیس جمهور حامدکرزی با پادشاه عربستان سعودی، قبل ازسفرش به اسلام آباد یکی از نشانه‌های این امرست که این بار ممکن است ریاض میزبان گفت‌و‌گوهای احتمالی میان طالبان و مقام‌های دولت افغانستان باشد.

اما افغانستان از نقش پاکستان در این زمینه به خوبی آگاه است و می‌داند که نه دوحه و نه ریاض می‌تواند جای اسلام آباد را بگیرند.

آقای کرزی در آستانه سفرش به اسلام آباد گفت که طالبان به وی اطلاع داده اند که" کاملاً بی اختیار هستند و از قتل‌ها و انفجارهای که انجام می‌شود و به آنها نسبت داده می‌شود بی خبر اند".

ظاهراً این پیام روشنی است که آقای کرزی می‌خواهد پیش از سفرش به پاکستان، به زمامداران آن کشور بدهد.

با آنکه سرتاج عزیز، مشاور ارشد نوازشریف نخست وزیر جدید پاکستان چندی پیش در دیدارش از کابل اذعان کرد که پاکستان با طالبان ارتباط دارد و بر آنها تا حدی نفوذ هم دارد. اما آقای عزیز گفت که کنترل کامل بر طالبان ندارد.

اما عمر داوودزی سفیر افغانستان در اسلام آباد می‌گوید افغانستان از پاکستان می‌خواهد با استفاده از همین ارتباطاتش کمک کند تا طالبان با دولت افغانستان مذاکره کنند.

آزادی رهبران طالبان

آزادی برخی از رهبران طالبان نیز از مسایلی است که آقای کرزی می‌خواهد آنرا با مقام‌های پاکستانی مطرح کند. مقام‌های افغان می‌گویند رئیس جمهور کرزی در دیدار با مقام‌‌های پاکستانی خواستار آزادی آن عده از رهبران طالبان خواهد شد که آزادی شان می‌تواند به روند صلح کمک مي‌کند.

هرچند پاکستان در گذشته شماری از زندانیان طالبان را به درخواست دولت افغانستان آزاد کرد اما مقامات افغان می‌گویند جزییات زندانیان آزاد شده با آنها شریک ساخته نشده بود.

رئیس جمهور کرزی در دیدار‌های گذشته‌اش از اسلام آباد، وعده‌های زیادی دریافت کرده و اما نتایج عملی آن به گفته مقام‌های افغان اندک بوده است.

افغانستان همواره پاکستان را متهم کرده که در قبال این کشور بازی دوگانه‌ای را درپیش گرفته و بین گفتار و کردارش در برابر افغانستان فاصله زیادی وجود داشته است.

ولی پاکستان هم در افغانستان و در منطقه منافعی دارد که نمی تواند از آنها بگذرد. تحلیلگران به این باور اند که به نظر پاکستان موجودیت یک حکومت مرکزی با ثبات در افغانستان می‌تواند این کشور را به هند، دشمن دیرینه پاکستان نزدیک نگهدارد.

با این حال اسنادی که سال گذشته از سوی ویکی لیکس افشا شد، ظاهراً بیانگر این است که" آی اس آی" سازمان اطلاعات نظامی پاکستان احتمال به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان را پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور برای پاکستان خطرناک تلقی می‌کند. اما این را می پذیرد که طالبان در هرگونه حکومت پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان نقش کلیدی خواهند داشت.

بدون شک برای پاکستان که بیشتر از نیم قرن است در سرنوشت افغانستان نقش پنهان و آشکار داشته مشکل است که حاضر شود از منافع اش در افغانستان چشم پوشی‌کند. بی جهت نیست که رئیس جمهور کرزی طوریکه برخی از منابع افغان معتقدند، چندان امیدی به نتایج این دیدار ندارد.