ایتالیا به حضور نظامی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ ادامه می‎دهد

Image caption نخست وزیر ایتالیا: من به رئیس جمهوری کرزی اطمینان دادم که افغانستان تنها گذاشته نخواهد شد

انریکو لِتا نخست وزیر ایتالیا در سفری به کابل گفت که کشورش به حضور نظامی خود در افغانستان پس از خروج نیروهای بین المللی از این کشور در سال ۲۰۱۴ ادامه می‎دهد.

آقای لتا که در یک نشست مشترک خبری با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان سخن می‎گفت، در مورد تعداد نظامیان ایتالیایی پس از سال ۲۰۱۴ توضیحی نداد، اما گفت که نیروهای ایتالیایی در چهارچوب ماموریت آموزشی در افغانستان خواهند ماند.

ایتالیا ۲,۸۲۵ سرباز در افغانستان دارد که عمدتاً در کابل و هرات مستقر هستند و فرماندهی نیروهای بین‎المللی در ولایت هرات را به عهده دارند.

نخست وزیر ایتالیا گفت: "بدون شک ما طرفدار ادامه تعهد و همکاری‎های خود با افغانستان در چارچوب همکاری دوجانبه هستیم و از طریق سازوکارهای چندجانبه‎ای که ما هم عضو آنها هستیم، متعهد هستیم."

از جمله سازمانهای چندجانبه‎ای که آقای لتا به آن اشاره کرد، سازمان ناتو است. او افزود که کشورش از طریق این پیمان هم به ادامه همکاری‎های خود با افغانستان متعهد است.

او تاکید کرد که ماموریت نظامیان ایتالیایی پس از ۲۰۱۴ از همکاری های امنیتی به همکاری های آموزشی "تغییر" خواهد کرد.

اگر چه آقای لتا در مورد تعداد نظامیان ایتالیایی که پس از خروج ناتو از افغانستان در این کشور خواهند ماند، آماری ارائه نکرد، اما پیش از این وزیر دفاع ایتالیا در سفری به افغانستان گفته بود که احتمالاً ۵۰۰ تا ۷۰۰ نظامی ایتالیایی در افغانستان خواهند ماند.

نخست‎وزیر ایتالیا افزود که همکاری‎های کشورش پس از ۲۰۱۴ تنها به کمک‎های نظامی و امنیتی محدود نخواهد بود، بلکه در زمینه‎های گوناگون و از جمله آموزش و پرورش، توسعه روستایی و رشد اقتصادی افغانستان ادامه خواهد یافت.

Image caption حامد کرزی: افغانستان از حضور ایتالیا در افغانستان پس از ۲۰۱۴ استقبال می‎کند

آقای لتا تاکید کرد: "من به رئیس جمهوری کرزی اطمینان دادم که افغانستان تنها گذاشته نخواهد شد."

او افزود که کشورش برای این که دستاوردهای بیش از یک دهه اخیر در افغانستان پایدار و غیرقابل بازگشت شود، ایتالیا به همکاری‎های خود به حکومت افغانستان ادامه می‌دهد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در این کنفرانس خبری گفت: "با اطمینان با شما گفته می‎توانم که افغانستان از حضور ایتالیا در افغانستان پس از ۲۰۱۴ استقبال می‎کند."

رئیس جمهوری افغانستان از حضور ۱۲ ساله ارتش ایتالیا در افغانستان و کمک به امنیت و همکاری‎های اقتصادی این کشور به کشورش تقدیر و سپاسگزاری کرد.

آقای کرزی دیروز در یک نشست دیگر خبری در کابل گفت که کشورهای عضو سازمان پیمان ناتو خواستار حضور ادامه نظامی خود در افغانستان هستند.

مطالب مرتبط