حامد کرزی: هند و افغانستان تهدیدات و منافع مشترک دارند

Image caption معاون وزارت خارجه هند در سفرش به کابل گفته که افغانستان برای کشورش "اهمیت به سزایی" دارد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در آستانه سفرش به پاکستان با سوجیتا سینگ معاون وزارت امور خارجه هند دیدار کرده است.

در این دیدار، دو طرف در مورد روابط دو کشور گفت‌وگو کرده و به تعهدات خود در بخش سیاسی و اقتصادی تاکید کرده اند.

در یک نامه خبری دفتر ریاست جمهوری افغانستان از زبان آقای کرزی نقل شده که افغانستان و هند منافع و تهدیدهای مشترکی دارند. در این خبرنامه نامی از آنچه تهدیدها و منافع خوانده می شود، برده نشده است.

آقای کرزی همچنین روابط دهلی نو و کابل را "دوستانه و خوب" توصیف کرده و از کشور هند برای کمک ها به مردم افغانستان به ویژه پیشکش بورسیه های تحصیلی به دانش آموزان افغان و دیگر کمک های هند سپاسگزاری کرده است.

این دو مقام سیاسی افغانستان و هند در حالی در کابل دیدار می کنند که قرار است حامد کرزی فردا سفری به پاکستان داشته باشد.

آقای کرزی سفر آینده خود به اسلام آباد را مهم خوانده و گفته است که انتظار دارد سفرش به نتایج قناعت بخشی در زمینه نقش پاکستان در روند صلح و برقراری امنیت در افغانستان منتج شود.

هند از رقیب های اصلی پاکستان در منطقه است و افغانستان در سال های گذشته تلاش کرده که تعادل را در روابط بین دو کشور حفظ کند.

در دیدار عصر شنبه سوجیتا سینگ معاون وزارت امور خارجه هند هم گفته که افغانستان برای کشورش "اهمیت به سزایی" دارد.

او علاوه بر حامد کرزی با شماری دیگر از مقام های سیاسی افغان از جمله وزیر امور خارجه دیدار کرده است.

خانم سنگ در این دیدارها به سفر اخیر کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان به هند اشاره کرده و گفته که کشورش مصمم است به همکاری های درازمدت خود با افغانستان ادامه دهد.

آقای خلیلی در سفری که روز سه شنبه ۲۲ اسد/مرداد در راس یک هیات اقتصادی و نظامی به هند داشت با مقام های بلند پایه هندی در مورد توافقات دو کشور در گستره نظامی و امنیتی هم گفت‌وگو کرد.

هند و افغانستان در سال ۲۰۱۱ میلادی پیام راهبردی امضا کرده اند و حکومت افغانستان انتظار دارد که بتواند بخشی از تجهیزات نظامی خود را به کمک هند فراهم کند.

مطالب مرتبط