روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۳ سنبله

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

بخش‌های مختلف سخنان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست خبری دیروز، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۳ سنبله/شهریور کابل است.

روزنامه انیس به سفر حامد کرزی به پاکستان که قرار است فردا انجام شود، پرداخته است.

روزنامه دولتی انیس می‌نویسد که پاکستان یگانه کشوری است که در همسایگی افغانستان، اما برخلاف آن قرار دارد.

انیس نوشته که 'نظامیان پاکستان همواره خواسته اند که در کابل حکومتی ایجاد گردد که فرمانبردار کاخ نشینان اسلام آباد باشد.'

انیس می‌نویسد که همانند رئیس جمهوری، مردم افغانستان نیز امیدوارند که سفر تازه آقای کرزی به پاکستان نتایج خوبی به دنبال داشته باشد.

به باور نویسنده انیس ناکامی های سفرهای گذشته ناشی از پالیسی های پاکستان در قبال افغانستان بوده است.

اما روزنامه افغانستان می‌نویسد زمانی یخ های به وجود آمده در رابطه این دو کشور آب خواهد شد که افغانستان در مسایل مختلف بین دو کشور نگاه و موضع روشن داشته باشد.

افغانستان می‌نویسد که همه تحلیل ها، تبصره ها و کامیابی ها و ناکامی های این سفر به این موضوع برمی‌گردد که افغانستان تا چه حد می‌تواند محورهای مشترکی را در خصوص مسایل دو کشور پیدا کند.

"لویه جرگه؛ ستون چهارم قدرت دولت کرزی" عنوان سرمقاله چراغ است.

روزنامه چراغ می‌نویسد که با وجود نگرانی های جدی در مورد نیت دولت از تدویر لویه جرگه، کرزی روز گذشته تاکید کرد که تنها قرار داد امنیتی افغانستان و آمریکا موضوع این جرگه خواهد بود.

چراغ نوشته که لویه جرگه، ساختار غیردمومکراتیک و یکی از عمده ترین موانع بر سر راه روند دموکراتیک شدن امور افغانستان است.

به باور نویسنده چراغ رئیس جمهوری از این ابزار سیاسی در ده سال گذشته همیشه برای پیاده کردن دیدگاه های شخصی و به حاشیه راندن نهادهای دموکراتیک مانند پارلمان استفاده کرده است.

چراغ تاکید دارد که تا لویه جرگه در فرهنگ سیاسی افغانستان وجود داشته باشد، مشروعیت دموکراتیک همیشه مفهمومی نیم‌بند خواهد داشت.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که چیزی به نام لویه جرگه سنتی در قانون وجود ندارد.

۸‌صبح نوشته که این امر، سنت برگزاری جرگه های فراقانونی را نهادینه می‌سازد و به زمامداران آینده انگیزه می‌دهد که برای توجیه برخی از اقدامات شان از ابزار لویه جرگه استفاده کنند.

۸‌صبح می‌نویسد که برگزاری جرگه ای که در قانون تعریف نشده، سنت قانون شکنی را تقویت می‌کند.

روزنامه سخن جدید می‌نویسد که رئیس جمهور اعلام کرده از هیچ نامزدی در انتخابات حمایت نخواهد کرد اما از سوی دیگر تاکید بر برگزاری جرگه می‌نماید.

نویسنده سخن جدید به این باور است که برگزاری جرگه از یک طرف می‌تواند بسیاری از مسئولیت های رئیس جمهوری را کاهش دهد و از سوی دیگر کمپاین خوبی برای شروع یک حرکت انتخاباتی یا حتی تعویق انتخابات و عدم برگزاری آن گردد.

روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز می‌نویسد که حامد کرزی به گونه ای سخن می‌زند که گویا با رهبران طالبان روابط خوب و گسترده ای دارد.

وحدت می‌نویسد که سخنان او می‌رساند که رئیس جمهوری افغانستان فردی بسیار رئوف و خوشبین است.

وحدت افزوده که ادامه این برخورد رئیس جمهوری در مقابل اقدامات انتحاری و تروریستی مخالفان فرصت مناسب برای پیشروی آنها خواهد بود و حکومت و رئیس جمهور خوب در راستای استراتژی طالبان عمل خواهند کرد.

اشاره روزنامه وحدت به سخنان اخیر رئیس جمهوری در مورد بی خبری رهبران طالبان از حملات تروریستی است که به نام 'طالبان' انجام شده است.

مطالب مرتبط