سفر حامدکرزی به پاکستان یک روز دیگر تمدید شد

Image caption حامد کرزی و نواز شریف امروز در یک نشست خبری صحبت می‌کردند

مقامات افغانستان گفته‌اند که حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان سفرش به پاکستان را به درخواست نواز شریف نخست وزیر این کشور برای یک روز دیگر تمدید کرده‌است.

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان پس از نشست خبری آقای کرزی و آقای شریف به بی بی سی گفت که هدف از تمدید مدت این سفر ادامه مذاکرات برای دست یافتن به یک "دستورالعمل" میان دو کشور است.

آقای فیضی گفت: "هنوز مذاکرات ادامه دارد و قرار است که هر دو جانب روی یک پلان عمل (دستورالعمل) موافقت کنند تا باشد که براساس این پلان عمل هردو جانب در مورد گام‌های بعدی در ارتباط به روند صلح افغانستان و حاضر نمودن رهبران طالب به میز مذاکره، تصمیم نهایی اتخاذ کنند."

پیشتر آقای کرزی، از پاکستان خواست تا در مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان پا درمیانی کند.

آقای کرزی که در یک نشست خبری مشترک با نواز شریف نخست وزیر پاکستان صحبت می‌کرد، گفت که بدون همکاری مشترک افغانستان و پاکستان امکان برقراری صلح و ثبات در هیچ یک از این کشورها وجود ندارد. او از نخست وزیر پاکستان خواست تا درمبارزه علیه تروریسم با افغانستان همکاری کند.

Image caption آقای فیضی گفت که هدف از تمدید مدت سفر آقای کرزی ادامه مذاکرات برای دست یافتن به یک "دستورالعمل" میان پاکستان و افغانستان است.

رئیس جمهوری افغانستان که پس از یک دیدار دو ساعته پشت درهای بسته با نخست وزیر پاکستان صحبت می‌کرد، گفت که در همه زمینه‌ها با آقای نواز شریف صحبت کرده است.

آقای شریف نیز در کنفرانس خبری امروز گفت: "پاکستان متعهد به حمایت قوی و صادقانه از صلح و مصالحه در افغانستان است.

او گفت: "ما توافق کردیم که روند صلح افغانستان همه جانبه باشد و تنها از سوی افغانها رهبری شود. من به رئیس جمهور کرزی اطمینان دادم که پاکستان حاضر است هر نوع تسهیلات ممکن را برای تلاش های بین المللی جهت دست یافتن به این هدف مقدس (صلح در افغانستان) انجام دهد."

قبلا اعلام شده بود که حامدکرزی برای سفر یک روزه به پاکستان سفر کرده است.

دولت افغانستان معتقد است پناهگاه های طالبان در پاکستان دلیل اصلی افزایش خشونت‌ها در افغانستان است.

بخش هایی از سرویس امنیتی پاکستان از مدت‌ها پیش متهم به حمایت از طالبان افغان و پناه دادن به آنها در خاک پاکستان بوده اند، اما اسلام آباد این اتهامات را رد می کند.

این اولین ملاقات حامد کرزی با نواز شریف است که دو ماه پیش در انتخابات پاکستان پیروز شد.

حامد کرزی نخست وزیر پاکستان را تحسین کرده و گفته او برای ثبات و صلح نیات خیر در سر دارد اگرچه تصدیق کرده که دیدارهای پیشین او از پاکستان در بهبود امنیت افغانستان تاثیری نداشته است.

آقای کرزی پیشتر گفته بود: "من امیدوارم اما مطمئن نیستم. با امید می روم و آرزو دارم امیدم محقق بشود."

در صدر خواسته های آقای کرزی آزادی مقامات ارشد طالبان است که در زندان های پاکستان محبوسند. خبرنگار بی بی سی می گوید رییس جمهوری افغانستان امیدوار است این کار به از سرگیری مذاکرات با طالبان کمک کند.

امضای تفاهم نامه

Image caption وزرای مالیه افغانستان و پاکستان در حال امضای تفاهمنامه

در همین حال وزیران مالیه (دارایی) دو کشور تفاهم نامه را برای همکاری های بیشتری اقتصادی و تجاری امضا کرده اند.

عمر زاخیلوال، وزیر مالیه افغانستان به بی بی سی گفت براساس این تفاهم نامه پروژه های را که پاکستان در افغانستان آغاز کرده بود و به دلایل مختلف متوقف شده بود، از سرگرفته خواهد شد.

او گفت که پاکستان وعده کرده که در اعمار یک سد برق بر فراز دریای کنر به افغانستان کمک کند و به زودی کاری اسفالت کردن جاده تورخم - جلال آباد در شرق افغانستان را نیز تکمیل کند.

مطالب مرتبط