روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۵ سنبله

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

سفر رئیس جمهوری افغانستان به پاکستان مهم‌ترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۵ سنبله/شهریور کابل است.

روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان همراه با یک هیات بلندپایه به پاکستان سفر کرد. این سفر بیستمین سفر او در زمان ریاست جمهوری اش به پاکستان است. سفر یک روزه او تمدید شد و امروز هم ادامه می‌یابد.

روزنامه چراغ می‌نویسد: "غم دوری طالب از قدرت، کرزی را بیست بار به پاکستان روان کرد."

چراغ نوشته آقای کرزی پیش از آغاز سفرش، از نتایج این سفر اظهار ناامیدی کرد و این موضوع می‌تواند تاثیر کاملا منفی بر این سفر داشته باشد.

نویسنده چراغ تاکید دارد که نخست از همه باید اعتماد بین دو کشور به میان آید چیزی که افغانستان و پاکستان در روابط شان از آن رنج می‌برند.

چراغ افزوده که به هر صورت سفر رئیس جمهور کار درستی است و علیرغم دشواری ها و بی اعتمادی ها، نفس این مراوده امر حیاتی است.

اما در روزنامه انصاف آمده که مردم به این سفر خوشبین تر هستند و به این باورند که با توجه به شرایط جدید در افغانستان، ایجاب می‌کند که سران اسلام آباد ولو برخلاف میل باطنی شان به گونه متفاوت تر رفتار کنند.

انصاف نوشته که این دیدگاه سفر فعلی رئیس جمهوری افغانستان را با سفرهای گذشته او متفاوت می‌سازد.

نویسنده انصاف مشخصا به حضور جامعه جهانی به خصوص افزایش حضور هند اشاره کرده و نوشته که پاکستان دیگر نباید با نگاه عمق استراتیژیک خویش به افغانستان بنگرد.

روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان از انجام بحث های صلح در پاکستان انتقاد کرده است.

وحدت به کشته شدن افراد غیرنظامی در افغانستان اشاره کرده و نوشته که آقای کرزی بدون توجه به ملت با خطاب کردن دشمنان افغانستان به عنوان برادر، تلاش دارد آنها را وادار به صلح کند.

وحدت افزوده که گفتگوهای صلح بهانه‌ای برای رایزنی های آقای کرزی در زمینه انتخابات با پاکستان است زیرا به طور قطع پاکستان در سیاست آینده افغانستان نقش بسزایی دارد.

روزنامه سخن جدید می‌نویسد که گرچند نوزده سفر گذشته آقای کرزی به پاکستان بی نتیجه بوده است اما نمی‌توان از سفر بیستم به طور کل ناامید بود.

سخن جدید نوشته که اگر فهم مشترک به اساس منافع مشترک به دست آید، امکان رسیدن به صلح از سفر بیستم دور از انتظار نخواهد بود.

اما روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که در سفر بیستم باز هم مقامات دو کشور کلی گویی کردند.

۸‌صبح به سخنان نوازشریف در مورد همگرایی اقتصادی و امنیتی این دو کشور اشاره کرده اما نوشته که دست نواز شریف بسته است.

۸‌صبح تاکید می‌کند که باید ژنرال های پاکستانی تصمیم بگیرند و بفهمند که امنیت کشورشان در همکاری با همسایه ها تامین می‌شود تا این شعارها عملی شوند.

مطالب مرتبط