کمیته بین‎المللی نجات فعالیت‌هایش را در افغانستان تعلیق کرد

Image caption کمیته بین المللی نجات گفته که به دلیل کشتار کارمندانش شوکه شده است

کمیته بین‌المللی نجات اعلام کرده که به دلیل قتل پنج کارمندش در هرات، شوکه شده و فعالیت‌های خود را در افغانستان به حالت تعلیق در آورده است.

مجموع افرادی که در ولسوالی گلران هرات کشته شدند، شش نفر بودند که شامل چهار مهندس و یک مربی ارشد این کمیته و یک ناظر پروژه وزارت توسعه روستایی می‌شدند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه نوشته که این شش نفر یکشنبه گذشته از سوی طالبان ربوده شدند و شامگاه روز دوشنبه به قتل رسیدند.

کمیته بین‌المللی نجات، که مقر آن در نیویورک است، در وبسایت خود نوشته است: "کمیته بین‌المللی نجات عملیات خود را در افغانستان به صورت موقت به حالت تعلیق در آورده و این سازمان سوگوار از دست دادن کارمندان خود است."

این کمیته همچنین افزوده که همه این کارمندان شهروندان افغان بودند و زمانی که از تعطیلات عید فطر به دفتر محلی خود در گلران باز می‌گشتند، تاکسی حامل آنها از سوی مردان مسلح متوقف و مجبور به حرکت به سوی موقعیت دیگری شد.

اعلامیه این کمیته حاکی است که ربایندگان شامگاه روز دوشنبه اجساد این افراد را به یک بیمارستان محلی تحویل دادند. کمیته افزوده که اطلاعات بیشتری درباره رویداد و انگیزه قتل آنها در دست ندارد.

در همین حال، دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان، یوناما، هم قتل این شش کارمند طرح همبستگی ملی را به شدت محکوم کرده و گفته که حمله به غیرنظامیان "جنایت جنگی" شمرده می‌شود.

Image caption این کمتیه از سال ۱۹۸۸ در افغانستان در زمینه کمک‌های بشری و توسعه‌ای کار می‌کند

یوناما در اعلامیه‌ای نوشته است: "قوانین بین‌المللی حقوق بشر همه غیرنظامیان را به عنوانی کسانی تعریف کرده که نقش مستقیمی در خشونت‌ها ندارند و درگیر جنگ نیستند. حمله به غیرنظامیان در هر زمانی ممنوع است و حمله به آنها جنایت جنگی شمرده می‌شود."

یوناما نوشته که گروه طالبان مسئولیت کشتار این شش نفر را به عهده گرفته، اما در اعلامیه خود درخواست مشخصی از این گروه برای توقف این گونه کشتارها مطرح نکرده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان قتل مسئولان طرح توسعه‌ای در گلران هرات را وحشیانه خوانده و گفته که "طالبان و باداران خارجی‎شان می‎خواهند افغانستان برای همیشه یک کشور محتاج و عقب‎مانده باقی بماند."

برنامه همبستگی ملی از طرح‌های اصلی وزارت توسعه روستایی است که عمدتاً توسط سازمانهای غیردولتی اجرا می‌شود. در ولسوالی گلران ولایت هرات مسئولیت اجرای این به عهده کمیته بین‌المللی نجات است.

این کمتیه از سال ۱۹۸۸ در افغانستان در زمینه کمک‌های بشری و توسعه‌ای کار می‌کند.

در سال ۲۰۰۸ چهار کارمند این نهاد در یک کمین در ولایت لوگر در جنوب کابل کشته شدند.

مطالب مرتبط