روزنامه‌های کابل: چهار شنبه ۶ سنبله

روزنامه‌های روز چهارشنبه کابل، ۶ سنبله، به تحلیل سفر کرزی به پاکستان و دستاوردهای این سفر پرداخته اند.

روز نامه دولتی انیس با طرح این عنوان که 'شانس نهایی فرا روی پاکستان' نوشته که مردم افغانستان سالهاست که از طرحها و برنامه‌های مداخله جویانه پاکستان رنج می‌کشند و همواره از مردم و حکومت این کشور خواسته که به جای جنگ و ناامنی به کاروان صلح بپیوندند.

این روزنامه افزوده است که در سفرهای قبلی کرزی به پاکستان این کشور وعده‌های زیادی دادند ولی با گذشت زمان این وعده‌ها به باد فراموشی سپرده شدند.

انیس با ذکر اینکه مذاکره دوستانه بود، نوشته که در بیستمین سفر کرزی به پاکستان درباره گفتگوی دولت افغانستان با مخالفان مسلح، تسهیل روند صلح در افغانستان، مسایل امنیتی و فراهم نمودن زمینه گفتگو میان شورای عالی صلح و مخالفان مسلح دولت افغانستان با مقامات پاکستان مذاکره شد.

این روزنامه توافقات دیگر این سفر را احداث سد آبی برای تولید برق بر رودخانه کنر در شرق افغانستان و احداث خط آهن میان دو کشور ذکر کرده‌است.

انیس تاکید کرده که برای پاکستان فرصت خوبی است تا اعتماد میان کابل و اسلام آباد تقویت شود.

روزنامه چراغ نیز با اشاره به سفر کرزی به پاکستان ادعا کرده اسرائیل و پاکستان دومنبع تنش و مصیبتهای منطقه‌ای در جهان شناخته می‌شوند. هر دو کشور دو کانون تهدید و انفجار برای همسایه های خود به حساب می آیند.

این روزنامه افزوده که اکنون این نگرانی وجود دارد که بار دیگر با مشارکت طالبان ایجاد حکومت با ثبات در کشور همانند حکومت مجاهدین با شکست مواجه شود.

روزنامه جامعه باز نیز با اشاره به سفر کرزی به پاکستان نوشته که روابط اسلام آباد و کابل در این آواخر گرم نبوده و توافقات انجام شده میان دو کشور نیز تاکنون جنبه عملی نگرفته است.

این روزنامه تاکید کرده که پاکستان همواره در روابط با افغانستان دست بالا را داشته و همواره با فراخور اهداف خود فاصله کابل- اسلام آباد را کاهش و یا افزایش داده است. نفوذ پاکستان در میان دولت مردان و سیاستمداران افغان، ابراز مهم سیاسی است که به پاکستان امکان چانه زنی بیشتر را می‌دهد.

محاط به خشکه بودن افغانستان، همیشه پاکستان را در تعامل با افغانستان در موقعیت بهتری قرار داده و از ان به عنوان اهرم فشار بر افغانستان استفاده می‌کند.

جامعه باز افزوده که تاخییر سفر رئیس جمهور ممکن است برای مذاکره با گروهای مخالف از جمله گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و طالبان برای رسیدن به یک توافق سیاسی بوده باشد.

به نظر نویسنده این روزنامه توافق بر سر صلح و مشارکت نیروهای میانه رو طالبان به این روند می‌تواند بخشی دیگری از این گفتگوها باشد. اگرچه گفته می‌شود که آنان خواستار تغییر قانون اساسی هستند، ولی امکان تغییر این قانون در آستانه انتخابات خود پرشس دیگری است.

روزنامه ۸صبح با اشاره به اینکه در نشست شهرک 'مری' میان کرزی و مقامات بلند پایه پاکستان نوشته است که هیج خبری در مورد این دیدار منتشر نشد. روزنامه افزوده که منابع افغان به این روزنامه گفته که خواست کرزی از مقامات پاکستانی تامین امنیت و ختم جنگ در افغانستان بوده و از این افراد خواسته که مقامات بلند پایه طالبان را به مذاکره وادار سازند.

۸صبح تاکید کرده که مقامات افغان به همتایان پاکستانی خود گفته است که برای افغانستان تامین امنیت و ورود طالبان به روند صلح مهم است. گسترش فعالیتهای اقتصادی و تجاری بدون تامین امنیت ممکن نیست.

این روزنامه در ادامه تاکید کرده که مقامات پاکستانی به کرزی در این سفر گفته است که امنیت و اقتصاد پاکستان با مشکل مواجه است و می خواهد که این مشکل حل شود و به همین دلیل از کرزی خواسته تا یک روز دیگر نیز در پاکستان بماند تا در این زمینه بیشتر صحبت کند که چطور می‌شود طالبان را وادار به مذاکره با دولت افغانستان کرد.

روز نامه ویسا افزوده است که به گزارش مطبوعات پاکستان کرزی در سفر به پاکستان از مقامات این کشور خواسته است که ملا عبد الغنی برادر فرد شماره دو طالبان که اکنون در پاکستان زندانی است آزاد کند.

این روزنامه به نقل از روزنامه ملت پاکستان نوشته که مقامات امنیتی پاکستان با آزادی ملا برادر مخالف هستند.

روزنامه باور ملی نیز با اشاره به اینکه سفر کرزی به اسلام آباد با یک بال هواپیمایی شرکت خصوص کام ایر انجام شد، گزارش داده که این روند باعث شده تا مسافرین این خطوط هوایی به دلیل اینکه هواپیمایی مختص به آنان به کرزی داده شده ردر فرودگاه کابل سرگردان شوند.

روز نامه آرمان ملی نوشته که رئیس جمهور با دست خالی از پاکستان برگشت. این روزنامه در ادامه افزوده است که مذاکرات طولانی کرزی و نواز شریف تعهد مشخص پاکستان را در روند تامین صلح و عدم مداخله این کشور در امور افغانستان را در پی نداشت.

آرمان ملی افزوده که نواز شریف به برنامه های اقتصادی تاکید کرد و کرزی به تامین صلح و ثبات و مبارزه علیه تروریسم اصرار داشت که در نهایت دو طرف موافقت کردند تا یک گروه کاری مشترک برای هماهنگی و همکاری بیشتر به مذاکرات شان ادامه دهند.