تلفات سنگین پلیس در حمله طالبان در جنوب افغانستان

Image caption در بزرگراه کابل-قندهار، که مرکز افغانستان را با جنوب وصل می کند در یک ماه گذشته چند رویداد نا امنی اتفاق افتاده است

گروه طالبان در ولایت فراه در جنوب غرب افغانستان به کاروان نیروهای پلیس افغانستان حمله کردند و پانزده پلیس را کشتند.

مقام های محلی این رویداد را تائید کرده و گفته اند که فرمانده پلیس شاهراه و معاون بخش اطلاعاتی فرماندهی پلیس ولایت فراه هم، در میان کشته شده ها هستند.

عبدالرحمن ژوندی سخنگوی والی فراه به بی‌بی‌‎سی گفت که این رویداد عصر روز گذشته چهارشنبه ۶ سنبله/شهریور، در شاهراه هرات-قندهار، در مربوطات ولایت فراه رویداده است.

آقای ژوندی گفت که گروه طالبام زمانی به پلیس حمله کردند که کاروانی از نیروهای پلیس مصروف گشت زنی در شاهراه به منظور بررسی پاسگاه های پلیس بودند.

ده پلیس هم در این رویداد زخمی شده اند.

او گفت که پس از حمله طالبان به کاروان نیروهای پلیس، دو طرف درگیر شدند که تعدادی از افراد وابسته به گروه طالبان هم کشته و زخمی شده اند. سخنگوی والی فراه در مورد آمار تلفات مخالفان مسلح چیزی نگفت.

گروه طالبان که مسئولیت این حمله را به عهده گرفته گفته است که در این رویداد دو طالب کشته شده اند.

فراه از ولایات نسبتا نا امن در جنوب غرب افغانستان است. دو روز پیش در یک حمله گروه طالبان در منطقه فراه‌رود این ولایت، شش راننده تانکرهای سوخت ناتو کشته و ده راننده دیگر زخمی شدند.

در این رویداد چهل تانکر سوخت هم آتش گرفت. مسئولیت این رویداد را گروه طالبان به عهده گرفته است.

اعتصاب شرکت های مسافربری

بزرگراه جنوب افغانستان در یک ماه گذشته به شدت نا امن شده است و این مساله سبب شده که شرکت ها و اتحادیه های مسافربری به دلیل افزایش نا امنی ها در این مسیر، به رسم اعتراض فعالیت های خود را متوقف کنند.

احمدالله معاون اتحادیه مسافربری که بیش از ۴۰ شرکت ترانسپورتی عضو آن است در صحبتی با بی بی سی گفت که علاوه بر فعالیت مخالفان مسلح، دزدان هم رفت و آمد آن ها را در مسیر راه کابل قندهار با مشکل رو به رو کرده است.

آقای احمدالله گفت که از صبح اول روز پنجشنبه به رسم اعتراض، اعتصاب کرده اند و تا زمانی که امنیت در بزرگراه تامین نشود حاضر نیستند که فعالیت خود را از سر گیرند.

مساله بازگرداندن امنیت در این بزرگراه در جلسه های والی های والایت حوزه جنوب و پیشتر در شورای امنیت ملی افغانستان به بحث گرفته شده و انتظار می رود که حکومت برای رفع نگرانی های امنیتی در این شاهراه، دست به کار شود.

مطالب مرتبط