تشکیل اتحاد جدید سیاسی در افغانستان

Image caption سران عضو در اتحاد انتخاباتی افغانستان موافقتنامه‌ای را امضا کردند

پانزده حزب و جریان سیاسی در افغانستان با هم یکجا شده و برای داشتن نامزد مشترک در انتخابات آینده ریاست جمهوری، اتحاد تازه ای موسوم به "انتخاباتی افغانستان" را تشکیل دادند.

احمد ضیاء مسعود رئیس جبهه ملی افغانستان، محمد محقق رئیس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف ملی، یونس قانونی رهبر حزب افغانستان نوین و عضو مجلس نمایندگان، عطامحمد نور والی بلخ، صلاح الدین ربانی رئیس موقت حزب جمعیت اسلامی، و امرالله صالح رئیس روند سبز، از چهره های سرشناس در این اتحاد هستند.

اعضای این اتحاد امروز موافقتنامه ای را امضا کردند.

اتحاد انتخاباتی افغانستان در این موافقتنامه تعهد کردند که نامزد واحدی را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده، معرفی خواهند کرد.

به اساس این موافقتنامه باید تصمیم گیری ها در این اتحاد به اتفاق آرا صورت گیرد.

سران این اتحاد گفتند که در وقت معین نامزد انتخاباتی شان را معرفی خواهند کرد و پس از آن ستاد انتخاباتی را تشکیل خواهند داد که استراتیژی انتخاباتی این اتحاد را ترتیب خواهد داد.

در موافقتنامه اتحاد انتخاباتی افغانستان آمده: "این اتحاد برنامه ملی شورای همکاری را با شاخصه های اصلاحات بنیادی در ساختار سیاسی نظام، مشارکت عادلانه اقوام، توسعه متوازن و توزیع عادلانه قدرت و منابع برای حل منازعات اجتماعی را تایید می‌کند."

راه باز برای عضویت در اتحاد انتخاباتی

در گفت‌وگوهای ابتدایی برای تشکیل این اتحاد، حنیف اتمر از اعضای شورای رهبری حزب حق و عدالت، قیوم کرزی برادر رئیس جمهوری افغانستان، زلمی خلیلزاد سفیر پیشین آمریکا در این کشور و علی احمد جلالی وزیر داخله/کشور پیشین، نیز حضور داشتند.

اما در روز اعلام موجودیت اتحاد، این افراد در بین آنها دیده نمی‌شود.

عبدالله عبدالله می‌گوید: " آنها علاقه گرفتند که بفهمند اتحاد انتخاباتی به چه شکلی است و مبنایش چه است. آنها یک تعداد دوست های شان حالا در افغانستان نبودند و وعده کرند که دیالوگ ها را ادامه خواهند داد."

در یکی از مواد موافقتنامه این اتحاد نیز آمده: "اتحاد انتخاباتی افغانستان برای توسعه هر چه بیشتر پایه های سیاسی و اجتماعی خود با سایر احزاب و جریان های سیاسی، اجتماعی و شخصیت‌های سیاسی مطرح، هماهنگی به وجود می آورد و زمینه حضور فعال شان را در این اتحاد فراهم می‌سازد."

انتخابات ریاست جمهوری برای گزینش رئیس جمهوری آینده افغانستان در شانزدهم حمل/فروردین سال ۱۳۹۳ برگزار شود.

اکنون کمتر از هشت ماه به برگزاری انتخابات باقی مانده است. قیوم کرزی برادر رئیس جمهوری افغانستان، حنیف اتمر عضو هیات رهبری حزب حق و عدالت، انوار الحق احدی وزیر تجارت افغانستان و نماینده حزب افغان ملت و عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف ملی از جمله کسانی است که به عنوان نامزدهای احتمالی از آنها نام برده می‌شود.

واکنش‌ها

علی احمد جلالی وزیر پیشین داخله/کشور از تشکیل 'اتحاد انتخاباتی افغانستان' استقبال کرد.

او در نشست خبری گفت که به میان آمدن همچو ائتلاف‌ها به نفع مردم است زیرا از هرج و مرج جلوگیری می‌کند.

آقای جلالی می‌گوید که او هنوز هم در حال مشورت با احزاب و ائتلاف‌های مختلف است و به زودی موضع خود را در انتخابات پیشرو اعلام خواهد کرد.

اما وی ابراز نگرانی کرد که ائتلاف‌های انتخاباتی نباید سمتی و قومی شوند و باید بکوشند که هرقدر می‌توانند وسیع‌تر شوند.

حمیدالله فاروقی عضو حزب حق و عدالت نیز می‌گوید که آنها تشکیل اتحاد امروز را حرکتی تکاملی به طرف دموکراسی و تضمین یک انتخابات قانونی می‌دانند.

او افزود که حزب حق و عدالت می‌کوشد که به اساس اعلام قبلی شان، در چوکات شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی، نامزد واحدی را از سوی این ائتلاف معرفی کنند.