حمله انتحاری در برابر بانکی در قندهار شش کشته بجا گذاشت

Image caption قندهار از ولایت های ناامن جنوبی افغانستان است

سخنگوی والی قندهار گفته است که در انفجار انتحاری در برابر نمایندگی یک بانک خصوصی در شهر قندهار شش تن کشته و ۲۲ نفر دیگر زخمی شده اند.

جاوید فیصل به بی‎بی‌سی فارسی گفت: "ساعت یازده قبل از ظهر امروز (شنبه، ۹ سنبله/شهریور) در پیش [ساختمان] نمایندگی کابل بانک قندهار حمله انتحاری صورت گرفت."

او افزود که بمبگذار یک فرد پیاده بود که کمربند انتحاری خود را در نزدیکی افرادی که برای گرفتن پول به شعبه ولایتی کابل بانک آمده بودند، منفجر کرد.

سخنگوی والی قندهار گفت که وضعیت سلامت شماری از زخمیان این رویداد "وخیم" است.

به گفته آقای فیصل، دو تن از کشته‌شدگان مامور امنیتی بوده‎اند و بقیه غیرنظامی.

منابع بیمارستانی در قندهار گفته‌اند که هفت تن از زخمیان این انفجار هم ماموران امنیتی هستند.

شاهدان این رویداد گفته‎اند که نفجار زمانی روی داد که شماری از ماموران امنیتی سوار بر خودروی برای گرفتن حقوق خود به بانک آمدند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است. جاوید فیصل گفت که تحقیقات در این مورد آغاز شده است.

Image caption تصاویری که از حمله مهاجمانی که سه سال پیش به نمایندگی کابل بانک در جلال آباد حمله کردند، آنها را در حال تیراندازی به روی مشترکان بانک نشان می داد

معمولاً چنین حملاتی به گروه طالبان و شبکه حقانی نسبت داده می شود و در مواردی آنها مسئولیت حمله به اماکن پررفت و آمد غیرنظامی مثل بانک را به عهده می گیرند.

خبرنگاران در قندهار می گویند این سومین حمله به شعبه ولایتی کابل بانک در قندهار است.

اما مرگبارترین حمله به نمایندگی‌های کابل بانک در زمستان ۱۳۸۹ در شهر جلال آباد در شرق افغانستان صورت گرفت که در آن هفت مهاجم انتحاری با نارنجک و مسلسل وارد شعبه بانک شدند.

طالبان حمله گروهی به شعبه ولایتی کابل بانک در شهر جلال آباد را به عهده گرفتند و گفتند که هدف آنها ماموران پلیس افغانستان بود که برای دریافت حقوق ماهوار خود به کابل بانک آمده بودند.

این حمله ۴۰ کشته و بیش از ۷۰ زخمی بجا گذاشت.

یکی از مهاجمان این رویداد بازداشت، محاکمه و اعدام شد.

دوازده کشته در انفجار هلمند

بر اساس یک خبر دیگر، مقامهای محلی در ولایت هلمند در همسایگی قندهار، گفته‎اند که در پی انفجار یک بمب کنار جاده‎ای دست کم ۱۲ غیرنظامی کشته شده‌اند.

عمر زواک سخنگوی والی هلمند گفته که این انفجار شامگاه دیروز زمانی روی داد که موتر/خودرو حامل مسافران در روستای "ساروان قلعه" واقع در ولسوالی "سنگین" با بمب جاگذاری شده در کنار جاده برخورد کرد.

به گفته او، یکی از قربانیان این بمبگذاری زن است.

آقای زواک افزود که قربانیان اعضای چند خانواده بودند که از ولسوالی کجکی به ولسوالی سنگین می‌رفتند.

مطالب مرتبط