رحمت‌الله نبیل سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان شد

Image caption آقای نبیل پیش از این به عنوان رئیس اداره امنیت ملی تعیین و برکنار شده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با صدور فرمانی، سرپرستی اداره عمومی امنیت ملی این کشور را به رحمت‌الله نبیل معاون شورای امنیت ملی واگذار کرده است.

آقای نبیل پیشتر به عنوان مسئول فرماندهی گارد ویژه ریاست جمهوری، رئیس اداره عمومی امنیت ملی و معاون شورای امنیت ملی کار کرده است.

در خبرنامه ریاست اداره امور و دبیرخانه شورای وزیران افغانستان آمده که رحمت الله نبیل "به منظور پیشبرد امور مربوط به ریاست عمومی امنیت ملی" به عنوان سرپرست این اداره انتخاب شده است.

آقای نبیل در سال ۱۳۸۹، پس از استعفای امرالله صالح از سمت ریاست اداره عمومی امنیت ملی، رئیس این اداره تعیین شد و به مدت دو سال این سمت را حفظ کرد.

Image caption اسدالله خالد رئیس امنیت ملی افغانستان در یک حمله انتحاری زخم برداشت و هنوز زیر مراقبت صحی است

ریاست جمهوری افغانستان آقای نبیل را سال گذشته به دلایل نا معلومی از کار برکنار کرد و به جای او اسدالله خالد وزیر سابق سرحدات را نامزد این ریاست کرد.

رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان حالا اسدالله خالد است که هشت ماه پیش در ۱۶ قوس/آذر ۱۳۹۱ در یک حمله انتحاری در یکی از مهمانخانه های اداره امنیت ملی به شدت زخمی شد.

عامل انتحاری که مواد انفجاری را در مقعد خود پنهان کرده بود هنگام ملاقات با اسدالله خالد خود را منفجر کرد. حکومت افغانستان گفت که این حمله با حمله به جان برهان‌الدین ربانی رئیس پیشین شورای عالی صلح شباهت داشته و در پاکستان طرح ریزی شده بود.

آقای خالد پس از چند مرحله تداوی در کابل و در آمریکا، هنوز زیر مراقبت صحی قرار دارد و به نظر می رسد که هنوز بهبودی کافی برای پیشبرد امور مربوط به ریاست عمومی امنیت ملی را باز نیافته است.

اسدالله خالد در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ به عنوان والی غزنی، از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ به حیث والی قندهار در جنوب افغانستان کار کرده است.

مطالب مرتبط