شرکت برق افغانستان، برق چند 'فرد زورمند' و مقام دولتی را قطع کرد

Image caption این کمپین برای جلوگیری از هدر رفتن پول عواید انرژی و مصرف غیرقانونی برق راه اندازی شده

شرکت برق افغانستان اعلام کرده است که سالانه به ارزش سی میلیون دلار آمریکایی برق به طور غیرقانونی توسط مقام های دولتی، فرماندهان سابق جهادی و افراد زورمند مصرف می‌شود.

مسئولان این شرکت گفته اند که فهرستی را آماده کرده اند که نشان می‌دهد چهارصد نفر به شمول اعضای مجلس، مقام های عالی رتبه دولتی و زورمندان از برق غیر قانونی استفاده می‌کنند و پول مصرف برق خود را نمی پردازند.

این شرکت به همراه ماموران امنیتی در یک اقدام کم سابقه پشت در خانه های افرادی که پول مصارف برق خود را به طور منظم نپرداخته و یا از برق غیرقانونی استفاده کرده اند، رفته و برق آن ها را قطع کرده است.

Image caption برشنا، تنها شرکت فراهم کننده برق در افغانستان است

میرویس عالمی، رئیس بخش تجارتی شرکت برق که در این کمپین حضور داشت به بی‌بی‌سی گفت در میان افرادی که قبض برق خود را نپرداخته و یا از برق غیرقانونی بهره برده اند، مشاوران حامد کرزی رئیس جمهوری، اعضای مجلس و شخصیت های سیاسی هم شامل اند.

تنها شرکت فراهم کننده برق در افغانستان "برشنا" است که در سراسر کشور یک میلیون مشتری دارد. گرچند سالانه ۱۵۰ هزار مشتری جدید به این شرکت می پیوندند اما هنوز شمار زیادی از مردم افغانستان برق ندارند.

در همین حال وحیدالله توحیدی مسئول روابط شرکت برق گفت که پیش از این ماموران این شرکت را برای قطع برق غیرقانونی مقام های عالی رتبه دولتی و زورمندان به محل فرستاده اند اما محافظان آنها، کارمندان شرکت برق را توهین و لت و کوب کرده اند.

بخش دیگر مشکل برق در افغانستان بدهکاری مقام ها و زورمندان عنوان شده است. آماری که مقام های شرکت برق در اختیار بی‌بی‌سی قرار داده اند نشان می‌دهد که ادارات دولتی افغانستان با بدهکاری بیش از ۳۰ میلیون دلار بزرگترین بدهکاران این شرکت هستند.

افغانستان بخش عمده نیازمندی انرژی خود را از کشورهای ازبکستان، تاجکستان، ترکمنستان و ایران تامین می‌کند که بهای آن به ۲۴۰ میلیون دلار آمریکایی می رسد.

قیمت هر کیلووات برق اکنون در افغانستان ۴.۵ افغانی است اما با این وجود از مجموع جمعیت افغانستان در حال حاضر حدود ۲۰۰ هزار خانواده به انرژی برق دسترسی دارند.

مطالب مرتبط