سفیر افغانستان در اسلام آباد نامزد و سرپرست وزارت داخله شد

Image caption آقای داوودزی اخیرا سمت سفارت افغانستان در اسلام آباد را به عهده داشت

مقام‌های حکومت افغانستان می‌گویند که عمر داوودزی سفیر افغانستان در پاکستان، به عنوان سرپرست این وزارت تعیین شده است.

حامد کرزی برای معرفی عمر داوودزی و ایوب سالنگی در سمت‌های جدیدشان، دو فرمان جداگانه صادر کرده است.

در یک نامه خبری اداره امور و دبیرخانه شورای وزیران افغانستان آمده است که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در فرمانی آقای عمر داوودزی سفیر افغانستان در اسلام آباد را به عنوان سرپرست و نامزد وزارت امور داخله تعیین کرده است.

به اساس فرمان ریاست جمهوری، آقای داوودزی با آغاز کار مجلس، برای دریافت رای اعتماد به منظور احراز وزارت امور داخله به مجلس خواهد رفت.

در یک فرمان دیگر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، ایوب سالنگی فرمانده پلیس کابل را به عنوان معاون ارشد امور امنیتی وزارت داخله تعیین کرده است.

حکومت افغانستان دلیل این تغییرات را "تنظیم بهتر امور امنیتی کشور" عنوان کرده است.

Image caption ایوب سالنگی فرمانده پلیس کابل، به عنوان معاون وزارت داخله تعیین شده است

آقای داوودزی پیش از این به عنوان رئیس دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و اخیرا به عنوان سفیر افغانستان در اسلام آباد کار کرده است. او سابقه نظامی در کابینه دولت افغانستان ندارد.

از عمر داوودزی به عنوان نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هم یاد می شود اما خود او تا کنون این موضوع را تایید و یا هم رد نکرده است.

مقام های افغان تا هنوز در مورد این که چه کسی را به عنوان سفیر افغانستان در اسلام آباد و فرماندهی پلیس کابل تعیین خواهند کرد، حرفی نزده اند.

مجتبی پتنگ وزیر سابق امور داخله بود که اخیرا به اکثریت آرای مجلس نمایندگان سلب صلاحیت شد. آقای کرزی با تصمیم مجلس در مورد برکناری آقای پتنگ موافقت نشان نداد و این قضیه را به دادگاه عالی محول کرد.

در دو روز گذشته این دومین اقدام ریاست جمهوری افغانستان برای تغییرات در رهبری دو اداره مهم امنیتی کشور است.

رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته با صدور فرمانی سرپرستی اداره عمومی امنیتی ملی را به رحمت‌الله نبیل معاون شورای امنیت ملی واگذار کرد. هر دو ارگان امنیتی حالا توسط سرپرست‌ها، اداره می شوند.

مطالب مرتبط