حمله طالبان به پایگاه نیروهایی آمریکایی در شرق افغانستان

Image caption آمریکا در افغانستان شصت هزار سرباز دارد که برخی از آنها در ولایت ننگرهار مستقر هستند

گروه طالبان بامداد امروز ١١ سنبله/شهریور (٢ سپتامبر) به یک پایگاه نیروهای آمریکایی در ولایت ننگرهار، در شرق افغانستان، حمله کرده‌اند.

این حمله ساعت ۶ صبح به وقت محلی در نزدیکی تورخم در مرز افغانستان و پاکستان، آغاز شد و حدود یک ساعت و نیم با درگیری بین نیروهای امنیتی و مهاجمان مسلح ادامه داشت.

احمدضیا عبدلزی سخنگوی والی ننگرهار به بی‌بی‌سی با تایید این خبر گفت که مهاجمان با سلاح های سنگین مجهز بوده اند. آقای عبدلزی از کشته شدن دست کم ٣ نفر از مهاجمان خبر داده است.

در محل رویداد صدای چند انفجار هم به گوش رسیده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در ولایت ننگرهار می گوید که نیروهای امنیتی محل رویداد را محاصره کرده اند و با وجود این که هنوز تعداد مهاجمان مشخص نیست اما احتمال دارد که یک و یا چند حمله کننده در اطراف پایگاه نظامی آمریکایی پنهان شده باشند.

نیروهای حافظ صلح و یاری امنیت (آیساف) تایید کرده‌ که صبح امروز مهاجمان انتحاری به یک پایگاه نظامی آمریکا در شرق کشور حمله کرده‌اند. دفتر مطبوعاتی آیساف در صفحه تویتر خود این حمله را "ناکام" خوانده و گفته که در این رویداد هیچ یک از سربازان آنها کشته نشده است.

Image caption ماه گذشته در جریان یک هفته سه حمله انتحاری در ولایت ننگرهار رخداد

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید چند مهاجم انتحاری در این حمله شرکت داشته‌اند.

هنوز تعداد تلفات احتمالی ناشی از این حمله مشخص نیست و مقام‌های محلی در مورد تعداد حمله کنندگان حرفی نزده‌اند.

مرز تورخم از مسیرهای اصلی اکمالات نیروهای ناتو در شرق افغانستان است.

گروه طالبان با ارسال خبرنامه‌ای به رسانه‌ها گفته است که مسئولیت این حمله را به عهده می‌گیرد. طالبان گفته‌اند که در این حمله چند تانکر سوخت ناتو را آتش زده و به نیروهای آمریکایی مستقر در این ولایت تلفات سنگین وارد کرده‌اند.

آمریکا با ۶۰ هزار سرباز در چارچوب آیساف، بیشترین نیروی نظامی را در افغانستان دارد. بخشی از نیروهای آمریکایی در ولایت شرقی ننگرهار مستقر هستند.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان با ایالت خیبرپشتونخواه پاکستان مرز مشترک دارد. ماه گذشته در جریان یک هفته سه حمله بمبگذاری در نقاط مختلف این ولایت رخداد.

بمبگذاری انتحاری در نزدیک کنسولگری هند در شهر جلال آباد خونین ترین حمله ماه گذشته در ننگرهار بود که در نتیجه آن ۹ نفر کشته شده و ۲۱ تن دیگر زخمی شدند.

مطالب مرتبط