روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۱۰ سنبله

موشک پراکنی‌های پاکستان در مناطق شرقی افغانستان، حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان، ناامنی و تشکیل اتحاد انتخاباتی مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۰ سنبله/شهریور کابل است.

روزنامه ماندگار از ادامه موشک پراکنی‌های پاکستان به افغانستان خبر داده است.

ماندگار نوشته که پس از به قدرت رسیدن نواز شریف، شماری از تحلیلگران امیدوار شدند که این موشک پراکنی‌ها پایان خواهد یافت اما چنین نشد.

ماندگار می‌نویسد که سیاستمداران پاکستان باید بدانند که سیاست پاکستان در قبال افغانستان در یک حلقه مشخص طراحی شده و هیچ حرکت و تحولی در پاکستان نمی‌تواند در آن تغییر ایجاد کند.

ماندگار افزوده که 'پاکستانی‌ها تلاش دارند که ساحات شرقی افغانستان را که از الحاقات شمالی این کشور می‌دانند، از سکنه خالی کرده و به پایگاه هایی امن برای پاکستان تبدیل کند؛ همان گونه که در این ساحات به توزیع شناسنامه‌های پاکستانی پرداخته اند.'

روزنامه انصار حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را مورد انتقاد قرار داده است.

انصار می‌نویسد که افغانستان در دوازده سال حضورش در خاک افغانستان موفق نشد که امنیت کامل را تامین کند و اکنون تلاش دارد باب مذاکراه را باز کند، چگونه می‌توان ادعای مقامات آمریکایی را در خصوص موثر بودن حمله نظامی به سوریه پذیرفت؟

انصار نوشته که اگر آمریکایی‌ها به این مسایل توجه نکنند این منطقه به نمادی از بی‌اعتمادی به غرب و اشتباهات آمریکا و ناتو تبدیل خواهد شد.

روزنامه دولتی انیس به انفجار روز گذشته در ولایت قندوز اشاره کرده است.

انیس می‌نویسد که با توجه به نزدیک شدن دو رویداد مهم در تاریخ افغانستان یعنی پایان انتقال مسئولیت های امنیتی و انتخابات ریاست جمهوری، دشمنان افغانستان تلاش دارند که موانع و چالش هایی را به میان آورند.

اما نویسنده انیس تاکید می‌کند که مردم افغانستان با وجود تمام این مشکلات به راهی که آغاز کردند ادامه خواهند داد.

روزنامه اصلاح به تشکیل اتحاد انتخاباتی افغانستان پرداخته است.

اصلاح می‌نویسد که این اولین اتحاد نیست و آخرین آن هم نخواهد بود اما باید یک نکته را در به میان آمدن این اتحادها در نظر داشت و آن حرکت در یک محور است.

اصلاح نوشته که تمام این اتحادها تلاش دارند تا برای تحکیم ثبات و امن در افغانستان کار کنند بنا براین بهتر است هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند.

مطالب مرتبط