محمد نسیم دوست، مسئول شرکت معادن انصاف

بی بی سی در رشته گزارش هایی از چند و چون اقتصاد افغانستان، معلومات مختصری راجع به ده سرمایه گذار برتر افغانستان گرد آورده است.

افراد و شرکت هایی که در این گزارش معرفی شده اند، سرمایه‌گذارانی اند که در اداره حمایت از سرمایه گذاری‌های خصوصی افغانستان (آیسا) ثبت اند و این اداره از سال ۲۰۰۳ به این سو آن ها را به عنوان "ده سرمایه گذار برتر" این کشور به رسمیت می‌شناسد.

محمد نسیم دوست، مسئول شرکت معادن انصاف

آقای دوست، در سال ۲۰۰۶ میلادی با سرمایه ابتدایی ۳۱۲ هزار دلار آمریکایی به سرمایه‌گذاری در بخش تهیه سنگ‌های معدنی افغانستان، شروع به فعالیت کرد.

شرکت انصاف، عمدتا در بخش تهیه و آماده سازی سنگ‌های قیمتی افغانستان برابر با معیارهای جهانی کار می‌کند و آن طوری که اداره آیسا می گوید، توانسته در این مدت میزان سرمایه گذاری خود را با تاسیس شرکت سنگ مرمر در هرات به چهل میلیون دلار آمریکایی توسعه دهد.

این شرکت برای حدود چهارصد نفر به طور مستقیم زمینه اشتغال فراهم کرده و همچنین ۲۰۰ نفر دیگر را به طور مستقیم در کارهای عملیاتی مشغول کرده است.

شرکت معادن انصاف، توانسته سنگ‌های قیمتی افغانستان را با برقراری تماس با شرکت‌های خارجی به کشورهای هند، چین، ترکیه و امارات صادر کند.

ثروت اصلی افغانستان در زیر زمین است، سنگ های قیمتی این کشور به کشورهای دور و نزدیک صادر می‌شود و از جانب افغانستان بخشی از درآمد داخلی خود را از معادن به دست می‌آورد.