'تامین امنیت نیمی از مراکز رای‌دهی در افغانستان دشوار است'

Image caption قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه حمل/فروردین برگزار شود

مقامات امنیتی افغانستان اعلام کرده‌اند که ۳۴۱۰ مرکز رای‌دهی برای انتخابات آینده ریاست جمهوری در این کشور با تهدیدهای امنیتی رو به رو هستند.

مجبتی پتنگ، سرپرست پیشین وزارت داخله/کشور افغانستان روز گذشته در نشست شورای امنیت ملی گفته است که از جمله ۶۸۴۵ مرکز رای‌دهی که از سوی کمیسیون انتخابات، تعیین شده‌اند، نیمی از آنها از امنیت کامل برخوردار اند.

آقای پتنگ گفته که ۳۴۳۵ مرکز رای‌دهی دیگر به سه بخش تهدیدات پایین، متوسط و بلند تقسیم شده‌اند.

در اعلامیه‌ای که از سوی دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان به نشر رسیده، آمده که در نشست شورای امنیت ملی به ارگان‌های امنیتی وظیفه داده شد تا برنامه تامین امنیت مراکز رای‌دهی را دوباره مرور کنند و زمینه‌های بهتر را به منظور برگزاری انتخابات آماده سازند.

محمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات نیز در نشست شورای امنیت ملی از مقامات امنیتی خواسته تا برای برگزاری انتخابات سراسری، برای تامین امنیت بهتر بکوشند.

وزارت داخله افغانستان پیش از این گفته بود که تنها قادر به تامین امنیت انتخابات در ۲۵۹ مرکز نیست.

Image caption وزارت داخله افغانستان پیش از این گفته بود که تنها قادر به تامین امنیت انتخابات در ۲۵۹ مرکز نیست

اما فضل احمد معنوی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، این اعلام آمادگی‌ها را برای تامین امنیت انتخابات از سوی مقامات امنیتی افغانستان، مبالغه آمیز خواند.

به گفته او، در انتخابات پارلمانی که در سال ۱۳۸۹ خورشیدی برگزار شد، نیروهای امنیتی گفته بودند، امنیت هزار حوزه رای گیری با خطر تهدید روبرو است، اما عملا بیش از ۲۳۰۰ حوزه انتخاباتی در روز انتخابات به دلیل نا امنی بسته ماندند.

ناامنی در روند ثبت نام رای دهندگان

یک نهاد ناظر بر روند انتخابات افغانستان نیز به تازگی از مشکل ناامنی در جریان ثبت نام رای‌دهندگان ابراز نگرانی کرده است.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در گزارش تازه‌اش یافته است که ناامنی، روند توزیع کارت‌های رای‌دهی را در ۱۴ محل رای‌دهی در ۹ ولایت افغانستان، مختل کرده که گشایش مراکز را با مشکل و یا تاخیر رو به رو ساخته است.

مسولان کمیسیون مستقل انتخابات نیز تایید کرده بودند که احتمال دارد ناامنی، ثبت نام رای دهندگان در ولسوالی ها را با مشکل رو به رو سازد.

نورمحمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات نیز پس از نشر گزارش فیفا گفت که مشکل ناامنی سبب شده که دوازده محل ثبت نام در دوازده ولسوالی باز نشود.

قرار است افغانها در حمل/ فروردین سال آینده پای صندوق های رای بروند و رئیس جمهوری آینده شان را انتخاب کنند.

همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی هم برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط