روزنامه‌های کابل: دوشنبه ۱۱ سنبله

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

تعیین سفیر پاکستان در افغانستان به عنوان سرپرست وزرات داخله/کشور مهم‌ترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۱ سنبله/شهریور کابل است.

روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با صدور فرمانی، عمر داوودزی سفیر افغانستان در پاکستان را به عنوان سرپرست وزارت داخله تعیین کرد. یک روز قبل از این نیز آقای کرزی، رحمت الله نبیل را به عنوان سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان تعیین کرده بود.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که معرفی آقای داوودزی به عنوان سرپرست وزارت داخله، اقدامی بود که انتظار آن نمی‌رفت.

‌۸‌صبح نوشته که معلوم نیست رئیس جمهوری افغانستان این گزینش را به چه خاطر انجام داده است.

به باور نویسنده ۸‌صبح پس از آنکه مجلس مجتبی پتنگ وزیر پیشین داخله افغانستان از سوی مجلس سلب صلاحیت شد، ضرور بود که کسی به جای او معرفی شود اما انتظار می‌رفت که جانشین او در مورد پلیس و وظایف آن تخصص و تجربه داشته باشد.

۸‌صبح می‌نویسد که آقای داوودزی در مورد مباحث کلی دفاع، امنیت و نظیر آن چیزی نخوانده است و این انتخاب با توجه به نزدیک شدن انتخابات، سیاسی است.

روزنامه سروش ملت ارگان نشراتی حزب ملت افغانستان می‌نویسد که "آرایش نهادهای امنیتی به پیشواز انتخابات".

سروش ملت نوشته که این روزها که در فضای سیاسی کشور بحث انتخابات داغ است، آرایش جدیدی در ادارات امنیتی کشور به میان آمده است.

سروش ملت افزوده که انتصابات جدید در پست های امنیتی به معنای آن است که دولت افغانستان هشدارهای امنیتی را جدی گرفته و در پی آن است تا با آرایش نو در نهادهای امنیتی، مدیریت امنیت کشور را بهبود دهد.

روزنامه سروش ملت می‌افزاید هرچند که این آرایش امنیتی و مدیریتی در فضای داغ انتخاباتی، به عنوان تغییر و جا به جایی بازیگران خاص انتخاباتی نیز ممکن است تعبیر شود.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که به نظر می‌رسد این تصمیم آقای کرزی به سفر او به اسلام آباد رابطه داشته باشد.

ماندگار نوشته که آقای کرزی در بدل کناره گیری آقای داوودزی از نامزدی اش در پست ریاست جمهوری، این پست مهم دولتی را به او که در تمام زندگی تفنگ به دست نبرده، داده است.

ماندگار افزوده که تعیین آقای داوودزی به عنوان سرپرست وزارت داخله می‌تواند در انتخابات پیشرو برای آقای کرزی دارای اهمیت باشد. زیرا او می‌تواند از منابع وزارت داخله به نفع یک نامزد مشخص استفاده کند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که انتصاب آقای داوودزی به عنوان سرپرست وزارت داخله، شک و تردیدهای زیادی نسبت به وجود نیات سیاسی و پنهان در پشت این عزل و نصب‌ها را برانگیخته است.

اطلاعات روز می‌نویسد "نکند که این این عزل و نصب‌ها در مهم‌ترین ارگان‌های امنیتی کشور در راستای برنامه سازی انتخابات انجام شده باشد و این اقدام ها برای مهندسی انتخابات باشد."

به باور نویسنده اطلاعات روز، هر روز لیست سرپرست‌ها در ادارات کشور طولانی‌تر می‌شود و در همچو حالات ناهماهنگی و بی نظمی در ادارات افزایش می‌یابد.

روزنامه جامعه باز نیز به افزایش ناامنی های اخیر در کشور اشاره کرده است.

جامعه باز می‌نویسد که بارها در گذشته دیده شده که همزمان با افزایش ناامنی ها، فوری ترین اقدام جا به جایی مدیران ارشد امنیتی کشور بوده اما رویدادهای بعدی ثابت کرده که این کار نتیجه ملموس و روشنی بر وضعیت امنیتی کشور نداشته است.

نویسنده جامعه باز به این باور است که بهتر است به جای تغییر مدیران امنیتی، به دیگر ابعاد و جوانب وضعیت بحرانی امنیت در کشور توجه کرد.

روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز می‌نویسد که اکنون کارد به استخوان رسیده است.

نویسنده وحدت از افزایش ناامنی ها شکایت می‌کند و می‌نویسد که خبر تغییر و تبدیلی در پست‌های امنیتی خوشحال کننده است گرچند امیدوار کننده نیست.

وحدت افزوده که تغییرات در صورتی موثر خواهد بود که به سوی اصلاح باشد و تبدیل ضعیف به جای ضعیفی دیگر نباشد.

مطالب مرتبط