روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۱۲ سنبله

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

بحث امنیت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهم‌ترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۲ سنبله/شهریور کابل است.

دو روز پیش سرپرست پیشین وزارت داخله افغانستان در جلسه شورای امنیت گفت که نیمی از مراکز رای دهی در انتخابات با تهدیدهای امنیتی رو به رو هستند، این موضوع روز گذشته خبرساز شد و امروز سرخط روزنامه‌ها شده است.

رونامه سخن جدید می‌نویسد که این پیش بینی زنگ خطری است که هم مشارکت مردمی را تحت تاثیر قرار داده و هم توان نیروهای امنیتی را در معرض آزمون دشواری قرار می‌دهد.

سخن جدید افزوده که در بعد روانی نیز با توجه به امکان تقلب در آرا، نگرانی هایی از تاثیرگذاری آرای مردم بر سرنوشت شان وجود دارد.

نویسنده سخن جدید از نهادهای امنیتی خواسته که با ایجاد بستر امن در بعد فیزیکی و روانی، زمینه مشارکت فراگیر مردمی را فراهم سازند.

روزنامه ماندگار نیز از اعلام وزارت داخله به عنوان زنگ خطر یاد کرده اما زنگ خطری برای برگزار نشدن انتخابات.

ماندگار نوشته که این اعلام نگران کننده و خطرناک است.

ماندگار می‌نویسد که در اعلام تهدید ناامنی یک نوع مبالغه صورت گرفته 'به این معنا که اگر آقای کرزی نخواهد در افغانستان یک انتخابات سراسری برگزار شود یا اصلا انتخاباتی برگزار نشود، چنین اعلانی می تواند او را به دست یافتن به این هدفش کمک کند.'

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که این وضعیت، نشان از سستی و ضعف برنامه‌های امنیتی دولت است.

اطلاعات روز نوشته که این امر نشان دهنده تهدیدات جدی است وگرنه مقامات حکومتی همیشه عادت دارند که تصویر مثبت و خوش بینانه ای از وضعیت امنیتی رائه دهند.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که اگر رای دهندگان و کارمندان انتخابات از امنیت برخوردار نباشند، سلامت و شفافیت این روند نیز با تردیدهای جدی همراه خواهد شد.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد: "ناامنی را بهانه نکنید."

۸‌صبح نوشته که این تهدیدهای امنیتی نباید عده ای را به وجد آورد تا نتیجه بگیرند که به دلایل امنیتی نباید انتخابات برگزار شود.

نویسنده ۸‌صبح تاکید می‌کند که انتخابات هیچ جاگزینی ندارد و در قانون اساسی کشور نیز گزینه ای دیگر برای آن پیش بینی نشده است.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که ناامنی به میزان مشارکت مردم در انتخابات آسیب می‌رساند.

افغانستان نوشته که ناامنی سبب خواهد شد که رقابت واقعی میان نامزدها، احزاب و گروه ها نیز شکل نگیرد و زمانی که مفهوم مشارکت و رقابت از بین برود، انتخابات ماهیت خود را از دست خواهد داد.

اما روزنامه دولتی انیس می‌نویسد که مردم می‌توانند نقش مهمی در تامین امنیت انتخابات پیشرو داشته باشند.

انیس نوشته تا زمانی که مردم کارت رای دهی به دست نیاورند و به گونه خودجوش به پای صندوق های رای نروند، انتخابات مفهمومی ندارد.

انیس افزوده که در این انتخابات نقش مردم در تامین امنیت و سلامت انتخابات بیشتر از هر مرحله و هر زمانی برجسته است.

عمر داوودزی سرپرست جدید وزارت داخله/کشور افغانستان رسما دیروز کار خود را آغاز کرد.

روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می‌نویسد که آقای داوودزی وعده سپرده که در انتخابات بیطرفانه عمل کند اما این وعده را باید به دید شک نگریست.

وحدت نوشته که آقای داوودزی مهره آقای کرزی برای مهندسی کردن انتخابات است و هدف رئیس جمهوری از تعیین وی، مقاصدی غیر از خدمت صادقانه است.

نویسنده وحدت این جا به جایی مقامات امنیتی و اعلام تهدیدات امنیتی در نیمی از مراکز رای دهی را نگران کننده می‌داند.

مطالب مرتبط