روسیه و افغانستان روابط تجاری و اقتصادی خود را گسترش می‌دهند

Image caption میزان سالانه تجارت میان افغانستان و روسیه به یک میلیارد دلار می رسد

هیاتی از مقامات دولتی و سرمایه گذاران روسی که از افغانستان دیدار می‌کنند، با امضاء تفاهم نامه با مقامات افغان اعلام کردند که روسیه افغانستان را در زمینه اقتصادی، تجاری و صنعتی یاری می‌رساند.

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد افغانستان درباره اهمیت این سند همکاری به بی‌بی‌سی گفت که بر اساس این سند روسیه افغانستان را در بخش‌های هوانوردی، ساختمانی، حمل و نقل، انرژی، کشاورزی، معادن و آموزش عالی کمک می‌کند.

او در ادامه افزود که این یک گام مثبت در توسعه روابط میان افغانستان و روسیه است که امید است در آینده بیشتر گسترش یابد.

بر اساس این توافقات، روسیه بند برق نغلو، درونته و گذرگاه استراتژیک سالنگ را بازسازی می‌کند.

هیات روسی نیز اعلام‌کرد که روسیه در نظر دارد پروژه‌های که در سالهای حضور این کشور در افغانستان اجرا کرده ولی در دوران جنگ‌های داخلی در افغانستان آسیب دیده، آنان‌را دوباره بازسازی کنند.

الکساندر، رئیس اتاق تجارت روسیه نیز در این زمینه به بی‌بی‌سی گفت:"ما می‌خواهیم بخش دوم نیروگاه برق نغلو و سد درونته در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان را نیز بازسازی کنیم."

او افزود که ایجاد خط مستقیم پرواز میان کابل و مسکو بخش دیگری از روابط اقتصادی میان دو کشور خواهد بود.

روسها در زمینه ساختمان سازی تجاربی خوبی در افغانستان دارند و این هیات اعلام آمادگی کرد که بار دیگر شرکت‌های ساختمان سازی روسی در افغانستان سرمایه گذاری خواهند کرد.

دولت افغانستان امیدوار است که با اجرایی شدن این سند همکاری گام موثری در زمینه توسعه تجارت و سرمایه گذاری میان کابل و مسکو برداشته شود.

این هیات روز گذشته با حامد کرزی رئیس افغانستان دیدار کرد.

یوری سنتیورین، معاون وزیر انرژی روسیه در این دیدار گفت که دولت روسیه، بازرگانان و سرمایه گذاران این کشور خواستار گسترش روابط تجاری و اقتصادی با افغانستان هستند.

حامد کرزی نیز خواستا از سرگیری پروازهای شرکت دولتی ایرو فلوت روسیه به کابل شد.

هیات متذکره فرصت‌های سرمایه گذاری را در عرصه‌های مختلف در افغانستان مطالعه خواهند کرد.

اکنون گفته می شود که زبان و فرهنگ روسی در حال بازگشتن به افغانستان است، جایی که روس‌ها در چارچوب اتحاد جماهیر شوروی سابق ده سال در آن درگیر جنگی ویرانگر بودند و حالا که نیروهای غربی قصد خروج از آن را دارند، مسکو می‌خواهد نفوذ از دست رفته اش در افغانستان را باز یابد.

روس‌ها در حال بازسازی مرکز فرهنگی خود در کابل اند، این مرکز در جنگ های مجاهدین ویران شده بود.

مطالب مرتبط