مرحله اول طرح ساخت شهر 'کابل نو' به زودی اجرا می‎شود

قرارداد اجرای برنامه ساخت و ساز مرحله اول شهر "کابل نو" میان اداره توسعه شهر کابل نو و شش شرکت خصوصی داخلی و خارجی به امضا رسید.

این شهر، کابل نو، قرار است در منطقه‌ای موسوم به "ده‌ سبز" در شرق شهر کابل فعلی، برای سکونت سه میلیون نفر ساخته شود.

در مرحله اول ساخت و ساز این شهر، شش هزار واحد مسکونی با هزینه بیش از یک میلیارد دلار ساخته خواهد شد.

آغاز ساخت و ساز کابل نو در یک مراسم رسمی اعلام شد. این طرح بزرگترین پروژه اقتصادی حکومت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دانسته شده است.

با امضای قرارداد اجرای مرحله اول طرح ساخت و ساز کابل نو، با شش شرکت خصوصی،کار احداث این شهر، عملا آغاز می‌شود ولی آن گونه که گفته شده، ممکن است کل مدت ساخت و ساز این شهر سی تا چهل سال طول بکشد.

این شرکت‌ها از کشورهای افغانستان، کانادا، آمریکا، امارات متحده عربی، استرالیا و آلمان هستند که مسئولیت ساخت حدود چهل هزار واحد مسکونی با هزینه یک میلیارد دلار را دارند.

بشیر لودین نماینده این شش شرکت، در مراسم امروز گفت که کارهای مهندسی مرحله اول ساخت و ساز کابل نو در دوازده ماه آینده کامل می‌شود و کار عملی به دنبال آن آغاز خواهد شد.

نقشه شهر کابل نو، در مساحت حدود ۷۵۰ کیلو متر مربع زمین در نظر گرفته شده که حدود دو سال پیش از سوی مهندسان جاپانی/ژاپنی تهیه شد.

با وجود این، به دلیل "غصب" زمین و ساخت شهرک‌های "خودسر" در منطقه مورد نظر، جنجال‌هایی بروز کرد، که سبب شد اجرای طرح کابل‌نو بارها به تاخیر بیافتد.

غلام‌سخی حسن‌زاده، رئیس اجرایی طرح کابل نو گفت که این جنجال‌ها باعث شد که آغاز اجرای این طرح چند سال به تاخیر انداخته شود.

مقامهای وزارت شهرسازی افغانستان گفته‌اند که در کابل نو، حدود ششصد هزار آپارتمان یا واحد مسکونی ساخته می‌شود و هر واحد مسکونی به قیمت صد هزار دلار در اختیار متقاضیان قرار داده خواهد شد.

مقامها تاکید کرده‌اند که معیارهای ساختمان‌سازی مطابق استانداردهای جهانی، در ساخت و ساز کابل نو به خوبی رعایت خواهد شد.

مطالب مرتبط