افغانستان دوباره به سیستم بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای پیوست

Image caption در سالهای جنگ عضویت افغانستان در 'تیر' به تعلیق در آمده بود

مقامات وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان از عضویت دوباره افغانستان در کنوانسیون بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای خبر دادند.

امروز با حرکت نخستین کامیون تولیدات افغانستان به سوی آسیای میانه از کابل، افغانستان دوباره به کنوانسیون بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای TIR پیوست.

قربان حقجو، رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید اکنون افغانستان می‌تواند با ۵۷ کشور از راه زمینی بدون مانع تجارت کند.

به گفته وی، اکنون بار دیگر بازارهای جهانی به روی تولیدات افغانی باز شد.

آقای حقجو گفت: "امروز افغانستان دست و پایش باز شد، امروز دروازه های دنیا به روی ما باز شد. امروز ما از محدوده کشورهای همسایه بر آمدیم."

به گفته وی، اکنون اقتصاد افغانستان به اقتصاد جهانی نزدیک می‌شود و پس از این برای صادرات افغانستان بازار بزرگی وجود خواهد داشت.

کنوانسیون بین المللی حمل و نقل جاده‌ای 'تیر' حاوی اصولی برای آسان ساختن حمل و نقل کالاهاست که از سوی اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای میان کشورهای عضو اجرا می‌شود.

مقامات می‌گویند که سیستم 'تیر' یک سیستم موفق در بخش انتقال کالاها است که قواعد معین خود را دارد.

به گفته آنها، اکنون افغانستان با معیاری شدن سیستم گمرکات، مجهز بودن وسایل حمل و نقل، بسته بندی کالاها و تعهد به حمل کالاهای مجاز، شرایط عضویت در این سیستم را تکمیل کرده است.

جارالله منصوری معاون وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان نیز می‌گوید که در این سیستم امنیت کالاها نیز بیشتر و بهتر تامین می‌شود.

به گفته وی، در این سیستم کالاها پس از مهر و لاک شدن از گمرک مبدا تا گمرک مقصد بدون کدام مانع انتقال داده می‌شوند.

بازرگانان افغان ابراز امیدواری می‌کنند که این سیستم حمل و نقل با توجه به کم مصرف بودن بر قیمت کالاها تاثیر مستقیم گذاشته و مردم نیز از آن مستفید شوند.

افغانستان در سال ۱۹۸۳ به این کنوانسیون پیوسته بود، اما در سالهای جنگ عضویتش به تعلیق در آمده بود.

مطالب مرتبط