نبردهای بعدی شیران خراسان در مسابقات جنوب آسیا

تیم ملی فوتبال افغانستان با شکست سریلانکا گام به مرحله نیمه نهایی گذاشت

تیم ملی فوتبال افغانستان در دومین بازی در هشتمین دور مسابقات کشورهای جنوب آسیا به مصاف تیم سریلانکا رفت و توانست این تیم را با نتیجه سه بر یک شکست دهد و بعنوان اولین تیم راهی مرحله نیمه نهایی شود.

تیم فوتبال افغانستان در تازه ترین رده بندی فیفا در رده ۱۳۹ قرار دارد و تیم سریلانکا در رده ۱۷۰ ایستاده است در این رده بندی، افغانستان در رده اول جنوب آسیا و سریلانکا در مقام ششم قرار دارد.

این دو تیم تا کنون شش بار با یکدیگر رقابت کرده اند. اولین بازی این دو تیم برمی‌گردد به سال ۲۰۰۳ در بنگلادیش، که سریلانکا توانست یک_صفر افغانستان را شکست دهد.

در دومین دیدار در شهر کراچی پاکستان، افغانستان دو بر یک سریلانکا را شکست داد.

گذشته رویارویی سریلانکا و افغانستان

سومین دیدار در شهر کلمبو برگزار شد و هر دو تیم به تساوی دو بر دو دست یافتند، در چهارمین بازی در شهر کتماندو در سال ۲۰۱۱ افغانستان باز هم یک بر صفر سریلانکا را مغلوب کرد.

تیم افغانستان در پنجمین مصاف با این تیم در شهر دهلی نو سه بر یک سریلانکا را شکست داد و در آخرین مصاف این دو تیم در بازیهای مقدماتی چلنج کاپ در لائوس به مصاف هم رفتند که این بازی را نیز افغانستان یک بر صفر برد.

به این ترتیب، افغانستان در مصاف با سریلانکا چهار پیروزی، یک تساوی و یک شکست را در کارنامه داشت و با پیروزی امروز، پنجمین بار سریلانکا را مغلوب کرد.

تیم فوتبال افغانستان بازی را خوب آغاز کرد اما با بی توجه ای مهاجمین خود نتوانست به گل دست یابد. در ده دقیقه اول بازی معروف محمدی و سنجر احمدی سه فرصت مسلم گلزنی را از دست دادند.

در حالیکه بازی در اختیار تیم افغانستان بود اما روی یک اشتباه توپ را در اختیار بازیکنان سریلانکا قرار دادند و مهاجم این تیم توانست دروازه تیم افغانستان را باز کند.

بهترین گل مسابقات

Image caption اسلام الدین امیری، کاپیتان تیم افغانستان، یک ضربه ایستگاهی را از فاصله 36 متری، وارد دروازه حریف کرد

نیمه نخست این دیدار با نتیجه یک بر صفر به سود سریلانکا به پایان رسید.

در نیمه دوم، یوسف کارگر سرمربی تیم فوتبال افغانستان یوسف مشرقی را در ابتدا از بازی بیرون کشید و رفیع بارکزی را وارد میدان کرد.

با این تعویض، تیم افغانستان در میانه میدان مسلط تر شد. در اوایل این نیمه صاحب یک ضربه پنالتی شد. این پنالتی را بلال آرزو به دست دروازه بان سریلانکا کوبید و نتیجه کماکان یک بر صفر باقی بماند.

در دقیقه ۷۶ این دیدار تیم فوتبال افغانستان صاحب یک ضربه ایستگاهی شد این ضربه را اسلام امیری کاپتان این تیم از فاصه حدود ۳۵ متری با زیبایی و قدرت فراوان و روی اشتباه دروازه بان سریلانکا درون دروازه این تیم جا داد. این گل را می توانیم تا کنون بعنوان بهترین گل این دوره از مسابقات یاد کنیم.

در ادامه مسابقه کارگر هر دو مهاجم خود را تعویض کرد و صدیق ولیزاده و حشمت الله بارکزی را به میدان فرستاد.

اسلام الدین امیری با یک ضربه تماشایی ایستگاهی و از فاصله دور، دومین گل افغانستان را درون دروازه سریلانکا جا داد.

بهترین بازیکن

در ده دقایق پایانی این دیدار افغانستان کاملا بازی را در اختیار گرفت و در چندین موقعیت می توانست گل های بیشتری را به ثمر برساند اما با بی دقتی، این فرصت ها از دست رفت تا اینکه حشمت الله بارکزی در یک موقعیت تک به تک و با دریبل دروازه بان سریلانکا، توپ را برای بار سوم توپ را وارد دروازه بدون دروازه بان سریلانکا کرد تا افغانستان بعنوان نخستین تیم راهی مرحله نیمه نهایی شود.

این بازی درپایان با نتیجه سه بر یک به سود تیم افغانستان به پایان رسید و اسلام الدین امیری بعنوان بهترین بازیکن این دیدار انتخاب شد.

افغانستان در آخرین بازی مرحله گروهی روز جمعه در یک بازی تشریفاتی و تنها برای تعین سرگروه به مصاف تیم مالدیو می‌رود.

بازی‌ با مالدیو

تیم فوتبال افغانستان در صورت پیروزی مقابل مالدیو بعنوان سرگروه به مرحله نیمه نهایی راه پیدا می کند و در صورت تساوی و باخت بعنوان تیم دوم راهی این مرحله می‌شود. در حالی که در گروه B مشخص شده که افغانستان و مالدیو به مرحله نهایی صعود کرده اند، اما در گروه A هر چهار تیم شانس صعود به مرحله بعدی را دارند. نپال و هند چهار امتیاز دارند و پاکستان و بنگلادیش نیز صاحب یک امتیاز هستند.

در آخرین بازی‌های این گروه، پاکستان با بنگلادیش دیدار می کند و نپال به مصاف هند می‌رود در صورت تساوی دو تیم هندوستان و نپال هر دو تیم با پنج امتیاز به مرحله نیمه نهایی صعود خواهند کرد و در صورت باخت یکی از این دو تیم، برنده پاکستان و بنگلادیش بعنوان تیم دوم از این گروه صعود خواهد کرد. بعد از بازی‌های فردا در این گروه حریف افغانستان در مرحله مقدماتی را می تواند حدس زد.

محرومیت آرش هاتفی

بازیکنان افغانستان در بازی مقابل سریلانکا در گرفتن کارت احتیاط لازم را داشتند اما سه بازیکن این تیم از سوی داور کارت زرد گرفتند. مهترین کارت این دیدار را آرش هاتفی گرفت. آرش بدلیل اینکه در بازی مقابل بوتان نیز کارت زرد گرفته بود، دوکارته شد و از بازی در مقابل بوتان محروم شد.

تیم افغانستان و مالدیو دو تیم منطقه جنوب آسیا هستند که در مرحله نهایی چلنج کپ نیز حضور دارند افغانستان در بازیهای لائوس توانست با دو پیروزی مقابل سریلانکا و مغولستان و تساوی مقابل لائوس بعنوان تیم نخست صعود کند و مالدیو نیز بعنوان میزبان مرحله نهایی چلنج کپ در این مرحله حضور دارند. قهرمان مسابقات چلنج کپ که سال ۲۰۱۴ برگزار میشود راهی مسابقات جام ملتهای آسیا میشود.

مطالب مرتبط