فرمانده ناتو: نظامیان افغان "تاثیرگذار" عمل می‌کنند

Image caption پلیس افغانستان در هفته های اخیر تلفات سنگینی متحمل شده است

فرد شماره دوم ناتو در افغانستان گفته که نیروهای افغان در عملیات های خود "تاثیرگذار" عمل کرده اند.

ژنرال جان لوریمر معاون فرماندهی ناتو در افغانستان گفته که هرچند میزان تلفات نیروهای امنیتی افغان افزایش داشته اما این نیروها توانسته اند اثر گذار باشند.

در هفته های اخیر حملات گروه طالبان و نبرد با نیروهای امنیتی افغان تلفات غیرنظامی و نظامی به جا گذاشته است.

آقای لوریمر در صحبتی با بی‌بی‌سی گفت که نظامیان افغان "خوب آموزش دیده اند" و برای پیشبرد رهبری عملیات های پیشرفته و نبرد با هراس افگنان آماده می‌شوند.

Image caption ژنرال جان لوریمر معاون فرمانده آیساف

در حال حاضر نیروهای ناتو سرگرم انتقال مسئولیت های امنیتی کشور به نیروهای امنیتی افغان است. نیروهای بین المللی که در دوازده سال گذشته جنگ پرتلفاتی را در برابر طالبان پشت سر گذاشته اند قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی افغانستان را ترک کنند.

از سوی دیگر ناتو رهبری بخشی از عملیات ضد هراس افگنانه را به نیروهای ویژه ارتش افغانستان واگذار کرده است.

جان لوریمر ژنرال بریتانیایی هرچند از توانایی نیروهای افغان گفته اما به افزایش تلفات پلیس و ارتش افغانستان هم اشاره کرده است.

فرد شماره دوم ناتو در افغانستان در مورد تلفات نظامیان افغان گفت: "وقتی با دشمن بی باک می جنگید، بدیهی است که شما متحمل تلفات می‌شوید."

به اساس گزارش ها میزان تلفات پلیس در شش ماه گذشته نسبت به زمان مشابه در سال قبل، دو برابر شده است.

در تازه ترین مورد طالبان به یک قطار گشت پلیس افغانستان در شاهراه جنوب در مربوطات ولایت فراه حمله کردند و پانزده پلیس را کشتند.

افغانستان ارتش و پلیس ۳۰۰ هزار نفری در اختیار دارد. قرار است این نیروها تا پایان سال ۲۰۱۴ که ناتو افغانستان را ترک می کند، آموزش ببینند و برای ادامه جنگ با شورشیان آماده شوند.

مطالب مرتبط