پاکستان هفت زندانی طالبان را آزاد کرد

Image caption حامد کرزی اخیرا به اسلام آباد سفر کرد، گفتگوهای صلح هدف اصلی سفر رئیس جمهوری افغانستان به اسلام آباد بود

حکومت پاکستان اعلام کرده است که هفت زندانی وابسته به گروه طالبان را که در زندان های این کشور در بند به سر می برند، آزاد کرده است.

وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرده که هدف از آزاد کردن این زندانیان تسهیل روند گفتگوها با طالبان برای رسیدن به صلح در افغانستان است.

در یک نامه خبری وزارت امور خارجه پاکستان که در اختیار رسانه ها قرار گرفته آمده است که "برای تسهیل روند صلحی که هدف آن رسیدن به راه حل سیاسی به پایان دادن به جنگ در کشور همسایه افغانستان است، مقام ها در حال رها کردن هفت زندانی طالب هستند."

مقام های پاکستانی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که در میان افرادی که از زندان رها شده‌اند، منصور دادالله برادر ملا دادالله از فرماندهان ارشد گروه طالبان هم شامل است.

در خبرنامه وزارت خارجه همچنین آمده که به علاوه منصور دادالله، سید ولی، عبدالمنان، کریم آغا، شیر افضل، گل محمد و محمدزی افرادی اند که حکومت پاکستان آن ها را از زندان رها کرده است.

آگاهان مسائل مربوط به طالبان می گویند که افرادی که تازه از بند رها شده اند در میان گروه طالبان از "اهمیت و اعتباری" برخوردار نیستند.

وحید مژده کارشناس افغان در صحبتی با بی‌بی‌سی گفت که موضوع رهایی زندانیان طالبان در سفر اخیر حامد کرزی به اسلام آباد مطرح شده و دولت افغانستان انتظار دارد که با آزادی این افراد، رضایت خاطر گروه طالبان را به دست بیاورد.

به نظر آقای مژده حکومت افغانستان سعی کرده است که با آزادی این افراد، زمینه گفتگوهای صلح را از طریق ایجاد دفتری برای "طالبان میانه رو" در کشور سومی فراهم کند. حکومت افغانستان تا هنوز در این مورد حرفی نزده است.

سال گذشته حکومت پاکستان در ماه نوامبر پس از سفر هیات عالی رتبه شورای عالی صلح افغانستان به اسلام آباد، ۲۶ زندانی طالب را در دو اقدام جداگانه از بند رها کرد.

واکنش حکومت افغانستان

خبر آزادی این زندانیان خلاف انتظارها از سوی شورای عالی صلح افغانستان استقبال چندانی نشده است.

اسماعیل قاسمیار، مسئول روابط بین‌المللی شورای عالی صلح افغانستان گفته که دولت افغانستان تا هنوز اطلاع دقیقی از هویت افرادی که تازه رها شده اند، در اختیار ندارد.

آقای قاسیمار به بی‌بی‌سی گفت که اگر زندانیانی که از بند رها شده اند، افرادی باشند که نام آنها در فهرست شورای عالی صلح افغانستان درج است، از تصمیم پاکستان استقبال خواهند کرد.

او هرچند هیچ جزئیاتی در مورد این که نام چه کسانی در فهرست شورای عالی صلح بوده است ارائه نکرد اما گفت که تقاضای افغانستان رهایی ملا عبدالغنی برادر و افراد هم درجه او بوده که تا هنوز بر آورده نشده است.

شورای عالی صلح و حکومت افغانستان در گذشته، از اقدامات حکومت پاکستان مبنی بر رهایی افراد گروه طالبان، استقبال کرده است اما پیوسته تاکید کرده که پاکستان باید زندانیان را با مشورت افغانستان آزاد کند.

مقام های شورای عالی صلح گفته اند که اگر زندانیان در توافق با مقام های افغان آزاد شوند، تاثیر بیشتری به روند گفتگوهای صلح خواهد داشت.

شورای عالی صلح می‌گوید که پاکستان تا هنوز در رهایی زندانیان مستقل عمل کرده و توافق و دیدگاه دولت افغانستان را نگرفته است.

این زندانیان در حالی رها می شوند که اخیرا حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای تعیین نقش پاکستان در روند گفتگوهای صلح دولت با طالبان، به اسلام آباد سفر کرد.

مطالب مرتبط