حضور افغانستان در جایزه بین‌المللی معماری آقاخان

در روستای خوشرود در غرب شهر هرات درست جایی که جاده آسفالت به پایان می‌رسد، نزدیک خانه های کوچک روستایی، یک بنای آبی رنگ از دور نظر کسانی را که وارد این روستا می‌شوند به خود جلب می کند.

تابلویی که بر بام این ساختمان نصب شده، از فاصله نسبتا دور خوانده می‌شود " مکتب متوسطه خوشرود".

بر دیوار این بنا، سنگ نوشته‌ای نصب شده که بر روی آن به خط درشت نوشته است: ماریا گرازیا کوتولی ژورنالیست ایتالیایی."

خانم گرازیا کوتولی، روزنامه نگار ایتالیایی بود که در سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان کشته شد و حالا این بنای آبی کوچک برای یادبود او ساخته شده است.

این مکتب/مدرسه متوسطه هشت اتاق درسی دارد. برای یک هزار شاگرد دختر و پسر ساخته شده از سه محوطه به ظاهر مجزا تشکیل شده اما هر محوطه راهی به درون محوطه دیگر دارد و صحن آن چندان بزرگ نیست.

اما آنچه این مدرسه را متمایز می‌کند اینها نیست بلکه معماری آن است. معماری که در هرات و در افغانستان بی نظیر است و در یک رقابت بین المللی به عنوان ساختمانی که معماری زیبا دارد، نامزد شده است.

آلبوم عکس این مکتب را اینجا ببینید

معماری این ساختمان در نامزد جایزه معماری آقاخان شده بود. مراسم اعلام برندگان این جایزه شب پیش در لیسبون پایتخت پرتغال اعلام شد.

البته نامزد افغانستان برنده این جایزه نشد اما حتی راه یافتن افغانستان به عنوان نامزد به این جایزه معتبر بین‌المللی از اهمیت زیادی برخوردار است.

ماریا گرازیا کوتولی

Image caption ماریا گرازیا کوتولی، روزنامه‌نگار ایتالیایی در نوامبر 2001 از سوی افراد مسلح در ننگرهار در شرق افغانستان کشته شد

ماریا گرازیا کوتولی، روزنامه‌نگار ایتالیایی در نوامبر ۲۰۰۱ از سوی افراد مسلح در ننگرهار در شرق افغانستان کشته شد.

ساختمان مکتب متوسطه خوشرود در هرات، برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره های این روزنامه نگار زن ایتالیایی و از سوی بنیاد خیریه که به نام او است، بنا شده است.

شیر احمد محمدی، مدیر این مکتب است. او می گوید: فکر می‌کنم در سراسر هرات، مثل این بنا، دیگر ساختمانی برای یک مکتب ساخته نشده است. برای هر دو اتاق، یک راه مستقل برای ورود به صحن مکتب ساخته شده و برای هر کلاس یک جایی برای فضای سبز.

نقشه این ساختمان را مهندسان ایتالیایی طراحی کرده اند و سه سال پیش با هزینه بیش از ۱۶۰ هزار یورو ساخته شد.

به گفته آقای محمدی هزینه ساخت آن را بنیادی پرداخته که پس از مرگ ماریا گرازیا کوتولی، به همین نام ایجاد شد.

این مکتب در کنار هشت اتاق درسی، دو اتاق برای مدیر و معلمین، یک کتابخانه و دو اتاق هم برای محافظان و مسئولان بخش انضباط دارد.

از امکانات و محل ورزشی در این ساختمان خبری نیست اما بنیاد ماریا گرازیا کوتولی وعده داده که این کمبودی ها را نیز رفع کند.

جایزه معماری آقاخان

Image caption مراسم اعلام برندگان جایزه معماری آقاخان شب پیش در لیسبون پایتخت پرتغال اعلام شد.

جایزه معماری آقاخان یکی از معتبرترین جوایز معماری جهان را به شمار می‌رود.

این جایزه هر سه سال یکبار، با هدف شناسایی و تشویق مفاهیمی در معماری که پاسخگوی نیاز جوامعی است که مسلمانان در آن حضور قابل توجهی دارند، اهدا می شود.

یکی از برندگان دیشب این جایزه، پروژه بازسازی بازار تبریز، از ایران بود.

این جایزه در سال ۱۹۷۷ از سوی شهزاده کریم آقاخان رهبر اسماعیلیان جهان ایجاد شد.

برای برندگان این جایزه یک میلیون دلار پرداخت می‌شود.

مطالب مرتبط