روزنامه‌های کابل: شنبه ۱۵ سنبله

واکنشهای اخیر رئیس جمهور کرزی دربرابر طالبان و آغاز کار شورای ملی افغانستان دو موضوع مهم روزنامه روز شنبه، ۱۵ سنبله کابل هستند.

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه چراغ با پرداختن به سخنان اخیر رئیس جمهور کرزی، که گفته بود طالبان از طرف باداران خارجی خود برای تخریب و بدنام کردن اسلام گماشته شده است، افزوده که این رویگرد جدید کرزی به سمت طالبان است.

این روزنامه با اشاره به اینکه قبل از این کرزی طالبان را برادران ناراضی خطاب می کرد، انتقاد کرده که از اظهارات ضد و نقیض مقامهای کشور چنین برداشت می‌شود که آنان دشمن را هنوز کاملا نشناخته اند و برادری آنان نیز تصویر مبهم و خیالی است.

چراغ ادعا کرد که تعدادی از دولتمردان تلاش دارند تا طالبان را از خشونتها تبرئه و آنان وارد ساز و کار سیاست و قدرت در کشور نمایند و زمینه را برای بازگشت بی درد سر آنان به عرصه سیاست باز کند.

روزنامه جامعه باز نیز دربخش' ستونک' خود نوشته است که در تغییر لحن رئیس جمهور افغانستان برادران ناراضی دیروز به دشمنان مردم و وطن تبدیل شده اند که حتی جنایات شان هرگز فراموش نخواهد شد.

این روزنامه افزوده است که شاید به خاطر مقاصد انتخاباتی تغییر لحن رئیس جمهور اتفاق افتاده باشد. و رئیس جمهور به این نتیجه رسیده باشد که از آتش برادران ناراضی، آبی گرم نمی‌شود و اگر انتخاباتی قرار باشد برگزار شود رای‌ها از نشانی دیگری باید داده شود.

به باور جامعه باز کمی چرخش و محکوم کردن مستقیم طالبان به عنوان عاملان و بانیان این همه کشتار، حرکتی است که می‌تواند زمینه ائتلاف‌های بسیاری را فراهم کند.

روزنامه افغانستان نیز نوشته است که طالبان وژیرگی های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خاصی را نیز تبلیغ و اعمال نموده است. در دوران طالبان زنان از کار، اشتغال و تحصیل محروم شدند. شدید ترین خشونت‌ها از سوی طالبان علیه دانش آموزان و معلمان در افغانستان صورت گرفت.

این روزنامه افزوده است که سیاست پند و اندرز دادن به طالبان و درخواست متضرعانه از این گروه که سابقه بی‌رحمی در زمینه تحصیل و آموزش اتباع کشور و خصوصا دختران را دارد، راه به جای نمی برد.

روزنامه ۸صبح نیز با اشاره به آغاز کار شورای ملی افغانستان نوشته است که دستاوردهای مجلس پانزدهم نسبت به کمبودی و کاستی های این مجلس بیشتر بود.

مجلس شورای ملی افغانستان ۴۵ روز در تعطیلات تابستانی به سر می برد که امروز بار دیگر به فعالیت خود آغاز می کند.

این روزنامه افزوده است که معامله نمایندگان با مقامات حکومتی و امتیازگیری آنان باعث شد که پای منافع و تمایلات شخص نمایندگان به میان اید.

۸صبح ادعا کرده که عملکرد نادرست تعدادی نمایندگان تدریجا از اعتبار این نهاد ملی کاست و باورهای مردم افغانستان نسبت به نمایندگان‌شان، به پایان‌ترین سطح رسید.

این روزنامه افزوده است که "در این اواخر افشاگری‌ها در نهایت به‌جایی رسید که اعضای ولسی‌جرگه به‌گونه گروهی، متهم به جرایمی سنگین چون تفرقه‌اندازی، قاچاق مواد مخدر، قتل، اختطاف، اعمال فشار، سوءاستفاده از موقف و… شدند."

به نظر ۸صبح متهم شدن ۶ تن از اعضای مجلس نمایندگان از سوی وزیر مالیه و ۷۲ تن دیگر از سوی وزیر پیشین امور داخله / کشور به جرایم مختلف، مباحث زیادی را در محافل سیاسی و رسانه‌ها به‌وجود آورد و هم‌چنان مردم افغانستان به‌گونه جدی تکان خوردند.

روزنامه دولتی انیس نیز با اشاره به پایان تعطیلات تابستانی مجلس نمایندگان افغانستان نوشته است که رای اعتماد دادن به وزیر امور داخله، ریاست امنیت ملی و بحث تامین امنیت انتخابات سال ۱۳۹۳ از اولویتهای مهم مجلس شورای ملی افغانستان خواهد بود.

این روزنامه افزوده است که با توجه به ارتباط نزدیک نمایندگان با مردم، آنان می‌تواند تصویر روشنی را از اوضاع امنیتی کشور ارائه و راهکارها و برنامه های مشخصی را برای تامین امنیت انتخابات به دولت افغانستان پیشنهاد کند.

مطالب مرتبط