روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۱۷ سنبله

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه‌های ۱۷ سنبله/شهریور کابل مطالب تحلیلی امروز خود را به بحث آزادی هفت زندانی طالبان از پاکستان اختصاص داده‌اند.

حکومت پاکستان اعلام کرده است که هفت زندانی وابسته به گروه طالبان را که در زندان های این کشور در بند به سر می برند، آزاد کرده است.

وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرده که هدف از آزاد کردن این زندانیان تسهیل روند گفتگوها با طالبان برای رسیدن به صلح در افغانستان است.

روزنامه دولتی انیس می‌نویسد که این اقدام پاکستان نوید خوبی در راستای تغییر در سیاست خارجی و نشانه‌هایی از تغییر رویکرد حکومت آن کشور در مورد افغانستان است.

انیس نوشته به نظر می‌رسد که مقامات پاکستانی بر خلاف گذشته به این باور رسیده‌اند که به جای مداخله و وابستگی افغانستان به آن کشور، به همبستگی روی بیاورند.

روزنامه پشتو زبان باور می‌نویسد با وجود این که شماری از طالبان رها شده بی نام و غیرموثر برای روند صلح هستند، اما این اقدام پاکستان قابل ستایش است.

باور می‌نویسد اکثر زندانیان طالبان در پاکستان نیز کسانی هستند که طالبان آنها را از خود دور ساخته‌اند، با آنهم رهایی بعضی از این زندانیان می‌تواند اقدام آغازین برای روند صلح باشد.

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که این امر، نخستن دستاورد عملی سفر رئیس جمهور کرزی به اسلام آباد پنداشته می‌شود.

اطلاعات روز نوشته که پیش از این نیز پاکستان شماری از رهبران و فرماندهان طالب را رها کرده بود اما نام و نشان افراد رها شده نشان می‌دهد که پاکستان در این بخش نیز بسیار هوشیارانه و سیاسی عمل می‌کند.

اطلاعات روز افزوده که این کشور فقط مهره های سوخته را از بند رها می‌کند و کسانی که برای منافع استخباراتی و سیاسی اش کارایی داشته باشند را رها نمی‌کند.

اما به باور نویسنده، رهایی زندانیان طالب تا کنون در روند صلح نتیجه ای نداشته و تنها سبب دادن اعتبار و مشروعیت سیاسی به گروه طالبان داشته است.

اطلاعات روز نوشته که این اقدام سبب شده که جنگ و خشونت به یک ابزار برای امتیازگیری طالبان تبدیل شود.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد: "در انتظار گام‌های بزرگ"

۸‌صبح نوشته که آزادی این هفت نفر از طالبان، نمی‌تواند یک پیام مثبت باشد زیرا این افراد اکنون در بین طالبان از چهره‌های محوری محسوب نمی‌شوند.

۸‌صبح افزوده که شاید این افراد دوباره به صفوف طالبان بپیوندند و جبهه جنگ را رونق بخشند.

نویسنده ۸‌صبح تاکید دارد که پاکستان باید گام بزرگتر بردارد و حسن نیت خود را با اقدام‌های موثرتر نشان دهد.

روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز از سیاست صلح طلبی حکومت افغانستان انتقاد کرده و نوشته که این تلاشها سبب شده تا پاکستان هر از چند گاهی برخی از چهره های غیر موثر طالبان را از زندان رها کند.

وحدت می‌نویسد که این امر بیشتر برای پاکستان مفید است زیرا آنها با رهایی این زندانیان، زمینه آزادی عمل بیشتر این اشخاص را برای مبارزه با حکومت افغانستان فراهم می‌سازند.

نویسنده وحدت به این باور است که حکومت باید تغییر بنیادی در سیاست‌های خود بیاورد تا افغانستان از بحران کنونی بیرون شود.

مطالب مرتبط