روزنامه های کابل: سه شنبه ۱۹ سنبله

بحث انتخابات و صلح با طالبان در سخنرانی‌های دیروز در مراسم سالگرد ترور احمد شاه مسعود، مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۹ سنبله/شهریور کابل است.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که آقای عبدالرب رسول سیاف نماینده مجلس اولین دانشمند مذهبی است که با ادبیات روشن و شفاف، جنگ طالبان را به لحاظ دینی نامشروع می‌خواند.

روز گذشته آقای سیاف در سخنرانی اش گفت که طالبان و افکار آنها هیچ توجیه دینی ندارد.

۸‌صبح نوشته که برخی از ملاهای همفکر طالبان و عوامل نفوذی کشورهای دیگر می‌خواهند فضا را به نفع گروه های تروریستی رقم بزنند.

نویسنده ۸‌صبح به این باور است که آقای سیاف مبنای ایدئولوژیک طالبان را زیر سوال برد و سست بودن آن را برملا ساخت.

۸‌صبح می‌نویسد تمام عالمانی که ادعا می‌کنند از دین و دینداری چیزی می‌دانند باید به صراحت موضع شان را در قبال جنگ طالبان اعلام کنند.

روز گذشته محمد قسیم فهیم معاون اول رئیس جمهوری نیز گفت که برگزاری انتخابات در افغانستان حتمی است.

روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می‌نویسد که مقامات دولتی در سخن تاکید می‌کنند که حامی انتخابات هستند اما در عمل نشست‌ها و حرکت‌هایی را برای برگزار نشدن انتخابات حمایت کرده‌اند.

وحدت نوشته که تعویق و تعلیق انتخابات تنها به نفع حکومت است و آنها تلاش دارند با تدوام روند سیاسی کنونی از این وضعیت نفع ببرند.

اما روزنامه دولتی انیس می‌نویسد که تاریخ نشان داده که هر وقت افغانها با یک بحران داخلی رو به رو شده اند همه در یک صف ایستاده اند.

انیس به سخنان آقای فهمیم اشاره کرده و نوشته که یگانه گزینه عبور از هر نوع بحران احتمالی و تحقق روند انتقال، راه اندازی یک انتخابات شفاف و فراگیر در کشور است.

به باور نویسنده انیس همه ادارات دولتی در تلاش هستند تا انتخابات را به شکل گسترده و شفاف برگزار کنند.

روزنامه ماندگار نوشته که سخنان آقای فهیم نشان داد که در داخل حکومت برای برگزاری انتخابات دو نظر متفاوت؛ موافقان و مخالفان انتخابات وجود دارد.

ماندگار همچنان سخنان آقای سیاف را تمجید کرده و نوشته که حکومت در حالی همیشه دم از مذاکره با طالبان می‌زند که احمد شاه مسعود سالهای دشواری را با این گروه 'مزدور 'مبارزه کرد.

نویسنده ماندگار از یاران آقای مسعود می‌خواهد تا به یاد داشته باشند که دوستی با دشمنان او، شکستن پیمان است.

روزنامه چراغ نیز بحث انتخابات را سرخط مطالب خود قرار داده است.

چراغ به تشکیل ائتلاف‌های انتخاباتی اشاره کرده و نوشته "گرم شدن بازاریابی انتخاباتی در فضای سرد اجتماعی"

چراغ می‌نویسد انتخابات سال آینده مهم ترین اتفاقی است که می تواند در سیاست خارجی و داخلی کشور نقش موثر داشته باشد.

چراغ نوشته گرچند شرایط فعلی سبب شده که شماری به برگزاری انتخابات مشکوک شوند اما تشکیل ائتلاف های انتخاباتی اکنون در کشور بی سابقه است.

مطالب مرتبط