جشن قهرمانی تیم ملی فوتبال افغانستان در ورزشگاه کابل

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان پس از قهرمانی در هشتمین مسابقات فوتبال کشورهای جنوب آسیا، به افغانستان بازگشته اند. جام قهرمانی مسابقات جنوب آسیا در دست آنهاست.

هواپیمای حامل اعضای تیم ملی و همراهانشان حوالی ساعت ۹ صبح به وقت محلی به فرودگاه کابل به زمین نشست. حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هم اولین نفری بود که برای استقبال از بازیکنان تیم ملی فوتبال به فرودگاه کابل رفت و با ملی پوشان کشورش دیدار کرد.

ورزشکاران، مقام های عالی رتبه دولتی، چهره های برجسته سیاسی زن و مرد و جوانان به محلات مختلف از جمله استادیوم ورزشی کابل تجمع کرده و جشن بزرگی برای پیروزی تیم ملی فوتبال برپا کرده اند.

جریان برگزاری این جشن از طریق تلویزیون دولتی و دیگر رسانه های محلی افغانستان به طور زنده پخش می شود و همچنان ادامه دارد.

بیشتر رادیوها و تلویزیون های افغانستان هم از شب گذشته که افغانستان پیروز این مسابقات اعلام شد، آهنگ های میهنی پخش می کنند.

احمد شفایی خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل که برای پوشش جشن قهرمانی بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان جنوب آسیا به فرودگاه و "استدیوم غازی" کابل رفته می گوید که در گوشه های مختلف شهر مردم پرچم های افغانستان را به اهتزار در آورده اند. بسیاری از موترها/ماشین‌ها پرچم های افغانستان را نصب کرده اند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که به دلیل شرکت در اجلاس همکاری های شانگهای در قیرقیزستان نتوانست در جشن قهرمانی افغانستان در کابل شرکت کند، با ارسال پیامی، پیروزی تیم ملی فوتبال را به فدراسیون فوتبال، بازیکنان تیم ملی و شهروندان افغان تبریک گفت.

در پیام تبریکی رئیس جمهوری که در آغاز مراسم جشن پیروزی افغانستان خوانده شد آمده که "این بار اول است که افغانستان چنین قهرمانی بزرگ را نصیب شده است."

سرمایه داران، شرکت های تجاری و افراد با نفوذ هم در نقاط مختلف کشور به مناسبت این پیروزی، وعده جایزه نقدی به بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان کرده‌اند.

افغانستان در مرحله گروهی مسابقات کشورهای جنوب آسیا با بوتان و سریلانکا و مالدیو هم‌گروه بود و با دو پیروزی و یک تساوی به‌عنوان تیم دوم گروه دوم به مرحله نیمه نهایی این مسابقات صعود کرد.

تیم ملی افغانستان در مرحله نیمه نهایی قهرمانی جنوب غرب آسیا، نپال میزبان این دوره از رقابت‌ها را یک بر صفر شکست داد و به مرحله نهایی مسابقات راه پیدا کرد.

افغانستان در بازی نهایی، به مصاف هند رفت و در یک مسابقه پر هیجان تیم ملی فوتبال هندوستان را ۲ بر صفر شکست داد و جام قهرمانی مسابقات جنوب آسیا را به دست آورد.

پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان در مسابقات جنوب آسیا، با استقبال گرم و بی سابقه ای در داخل افغانستان روبه رو شد.

در حال حاضر افغانستان در رده بندی فیفا ۱۳۹ جهانی و ۲۱ آسیا را دارد و هند در این رده بندی در مقام ۱۴۵ جهان و ۲۴ آسیا است.