روزنامه های کابل: چهارشنبه ۲۰ سنبله

Image caption کاتون روز، روزنامه افغانستان

واکنش ریاست جمهوری افغانستان به سخنان آقای سیاف و دوازدهمین سالگرد رخداد یازدهم سپتامبر مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۰ سنبله/شهریور کابل است.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که یازدهم سپتامبر برای همه مردم جهان به خصوص برای افغانها، خاطرات، پیام ها و پیامدهای خاصی داشته است.

افغانستان نوشته که یازده سپتامبر برای افغانستان فراموش شده در اذهان جهانیان، نقطه پیوندی بود که آن را با جهان دوباره پیوند داد.

روزنامه سخن جدید می‌نویسد رخداد یازدهم سپتامبر در ذات خویش به لحاظ پیامدهای خونباری که داشت، دلخراش و تکان دهنده بود.

سخن جدید افزوده که افغانستان پس از این اتفاق، مرکز و بستر تروریزم شناخته شد و حضور گروه طالبان و بن لادن بهانه ای برای سرازیر شدن نیروهای نظامی بیش از شصت کشور به افغانستان شد.

سخن جدید نوشته که نتیجه این فرآیند، برنامه ریزی برای تثبیت برتری قدرت‌های بزرگ غربی بوده و برای افغانستان پیش از آنکه به شکل مثبت آن به مشاهده برسد، رخ منفی آن برجسته تر دیده شد.

روزنامه چراغ نیز می‌نویسد: "یازدهم سپتامبر، بعد از دوازده سال همچنان خون چکان است."

چراغ می‌نویسد پس از یازدهم سپتامبر در کمتر از سه ماه القاعده و طالبان در افغانستان شکست خوردند اما پس از آن مردم افغانستان با جنگ نامعلوم و فرسایشی رو به رو شدند.

چراغ نوشته که سردرگمی در راهبرد مبارزه با تروریسم، حمایت استخبارات بعضی از کشورها از تروریستان، ناکامی در مبارزه با فساد و بی اعتمادی در روابط افغانستان با غرب هنوز هم درونمای مبارزه و جنگ را در افغانستان تاریک نشان می‌دهد.

روزنامه دولتی انیس بار دیگر به سخنان عبدالرب رسول سیاف نماینده مجلس و از فرماندهان جهانی اشاره کرده است.

انیس نوشته که آقای سیاف گفته که طالبان افغان نیستند، زیرا آنها به قتل زنان و کودکان می‌پردازند.

انیس می‌نویسد که سخنان آقای سیاف می‌تواند تکلیف سایر علمای جهان اسلام به ویژه علمای افغان را روشن سازد.

اما آرمان ملی به واکنش ارگ در مقابل سخنان اخیر آقای سیاف پرداخته است.

آرمان ملی نوشته که آقای سیاف طالبان را مزدور خواند اما ارگ ریاست جمهوری گفت که همه طالبان مزدور نیستند.

آرمان ملی می‌نویسد که این موضع گیری ریاست جمهوری افغانستان اشتباه است.

به باور نویسنده آرمان ملی، ارگ تلاش دارد به دلایل سیاسی برخی از طالبان را برائت داده و از دایره مزدور بودن بیرون بکشد در حالی که همه مردم به خوبی میدانند طالبان همه مزدور هستند.

آرمان ملی افزوده که ارگ ریاست جمهوری افغانستان از چند دستگی طالبان حرف می‌زند تا بیهودگی و عبث بودن پروژه صلح را موثر جلوه دهد.

مطالب مرتبط